برنامه‌نویسی

آیا برای تبدیل شدن به یک مهندس نرم‌افزار خیلی دیر شده است؟


۲۲ اسفند ۱۳۹۹
آیا برای تبدیل شدن به یک مهندس نرم‌افزار خیلی دیر شده است؟

بسیاری از افراد این سوال که آیا برای تبدیل شدن به مهندسی نرم‌افزار دیر شده است را مکررا از خود و دیگر مهندسین نرم‌افزار می‌پرسند بنابراین ما در این مقاله تصمیم گرفتیم که زمان مناسب برای ورود به توسعه‌ی نرم‌افزار را با یکدیگر بررسی کنیم.

پاسخ به این سوال ممکن است برای افراد ۲۰ الی ۴۰ ساله یک چالش کاملا جدی باشد زیرا آن‌ها احساس می‌کنند که دیر موقع برای شروع اقدام کرده‌اند. بنابراین با شنیدن این سوال از افرادی با سن‌های مختلف می‌توانیم نتیجه بگیریم که سن افراد مسئله‌ی اصلی نیست.

تصور کنید که شخصی در ۳۰ سالگی تصمیم گرفته که توسعه‌ی نرم‌افزار را آموزش ببیند یا حتی می‌خواهد به یک مهندس نرم‌افزار واقعی تبدیل شود. حال دو ایده مطرح می‌شود:

  1. اگر او از همین حالا وارد مسیر یادگیری توسعه‌ی نرم‌افزار یا مهندسی نرم‌افزار شود می‌تواند در سن ۴۰ سالگی به یک مهندس نرم‌افزار بسیار عالی تبدیل شود.
  2. مسیر یادگیری را شروع نکند و در سن ۴۰ سالگی حسرت این را داشته باشد که کاش ۱۰ سال پیش شروع کرده بود.

این مسئله برای افراد دیگر با سن‌های ۲۰ یا ۴۰ سال نیز مطرح است. اساسا سن در حوزه‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار یک عدد است بنابراین بایستی تمرکز خود را بر روی دستیابی به موفقیت‌های مورد نظر یا کسب درآمد بیشتر سوق دهید.

یکی از دلایل ایجاد این سوال برای افراد در این است که خود را با بقیه‌ی افراد مقایسه می‌کنند. برای مثال اگر شما یک فرد ۲۵ ساله باشید و خود را با فرد ۲۰ ساله‌ای مقایسه کنید که مسیر یادگیری برنامه‌نویسی را تمام کرده و وارد حوزه‌ی توسعه‌ی تخصصی نرم‌افزار شده است، احساس ضعف و پشیمانی به شما دست خواهد داد.

راه حل موجود برای از دست ندادن اعتماد به نفس این است که دست از مقایسه کردن خود با دیگر افراد بردارید و با پافشاری به سمت هدف خود حرکت کنید. به این شکل می‌توانید هر روز نسبت به روز قبل پیشرفت کرده و سرانجام به هدف خود برسید.

اگر کاری را از همین امروز شروع کنید، در آینده متوجه خواهید شد که برای شروع دیر نبوده است و این قانون را بایستی در تمام زمینه‌ها به ذهن بسپارید.

بیایید کمی واقع بینانه‌تر به موضوع نگاه کنیم و محدودیت‌های موجود یا دلایل بازدارنده‌ای مانند موارد زیر را مورد بررسی قرار دهیم:

  1. هزینه‌های یادگیری
  2. زمان آزادی که می‌توانید به یادگیری اختصاص دهید
  3. اولویت‌ها و مسئولیت‌های حال حاضر شما

برخی از این مشکل‌ها راه‌های عملی واضحی دارند. هزینه‌های یادگیری را می‌توانید با مطالعه‌ی مقاله‌ی معرفی ۲۵ منبع یادگیری رایگان و آنلاین برنامه‌نویسی کاهش دهید. درباره‌ی زمان‌های آزادی که می‌توانید به یادگیری برنامه‌نویسی اختصاص دهید در مقاله‌‌ای جداگانه با عنوان چگونه برنامه‌نویسی را بهتر یاد بگیریم؟ صحبت کرده‌ایم و همچنین در مقاله‌ی راهنمای شروع مسیر یادگیری برنامه‌نویسی به مسیر صحیح یادگیری و مسائل پیش روی شما پرداخته‌ایم.

درنهایت می‌توانیم این گونه جمع‌بندی کنیم که احتمالا برخی عواملی وجود دارند که باید آن‌ها را درنظر بگیرید اما درصورتی که سن یا مشکل‌های قابل حل را بهانه‌ای برای شروع نکردن قرار داده‌اید حتما در آینده پشیمان خواهید شد. نگران وقت از دست رفته نباشید و تمرکز خود را بر روی آینده بگذارید. مطمئنا سال‌ها بعد که به گذشته نگاه می‌کنید از خود تشکر خواهید کرد.

منبع: https://typeofnan.dev/is-it-too-late-to-be-a-software-engineer