با افزایش اعتبار در جشنواره عیدانه لیارا، ۲۵ درصد اعتبار هدیه دریافت کنید. (فرصت محدود)

مقدمه‌ای بر برنامه‌نویسی فانکشنال


۲۹ خرداد ۱۴۰۰
مقدمه‌ای بر برنامه‌نویسی فانکشنال

مطمئنا به‌عنوان یک توسعه‌دهنده متوجه شده‌اید که نرم‌افزار‌ها هر روز پیچیده‌تر می‌شوند و توسعه و نگهداری از یک برنامه به سادگی قبل نیست. همچنین وظیفه‌ی توسعه، تست، نگهداری و گسترش برنامه‌های پیچیده‌ای که روزانه میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهند، برعهده‌ی شما است.

به‌همین منظور باید از همان ابتدای توسعه، کدها را با ساختار مناسبی بنویسیم که درک، توسعه، دیباگینگ و نگهداری از آن آسان باشد و حتی قادر باشیم مجددا از آن کدها در بخش‌های دیگری استفاده کنیم. البته این موضوع برای مبتدیان بسیار دلهره‌آور خواهد بود زیرا آن‌ها در حال توسعه‌ی برنامه‌هایی هستند که فقط کار می‌کند و نوشتن کدهایی با این قابلیت‌ها دشوار است.

چرا همه‌ی توسعه‌دهندگان باید برنامه‌نویسی فانکشنال را یاد بگیرند؟

برنامه‌نویسی فانکشنال به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید چگونه کدهای تمیزی بنویسید که نگهداری آن‌ها آسان باشد و همچنین قادر خواهید بود برنامه‌ی خود را به‌آسانی توسعه دهید. البته شاید با خودتان بگویید که در محل کار یا پروژه‌ای که بر روی آن کار می‌‌کنید از زبان‌های برنامه‌نویسی فانکشنال استفاده نمی‌شود اما مطمئن باشید دانستن اصول برنامه‌نویسی فانکشنال تاثیر بسیار زیادی در بهتر نوشتن کدها خواهد داشت.

برنامه‌نویسی فانکشنال چیست؟

برنامه‌نویسی فانکشنال روشی برای نوشتن کدها با تاکید بر استفاده از فانکشن‌ها است بنابراین نمی‌توان آن را محدود به یک فریم‌ورک یا ابزار دانست. همچنین برنامه‌نویسی فانکشنال فقط به استفاده از فانکشن‌ها محدود نمی‌شود و تفاوت‌های زیادی وجود دارد زیرا فانکشن‌ها در همه‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی وجود دارند اما نحوه‌ی استفاده از آن‌ها اهمیت دارد.

بیایید برای درک بهتر این روش با برخی اصول‌های مقدماتی شروع کنیم. در هر برنامه‌ای دو موضوع اصلی مطرح است:

  1. چگونگی انجام کارها
  2. داده‌ها

انجام کارها در برنامه‌نویسی فانکشنال به فانکشن‌ها سپرده می‌شود و هر فانکشن، یک کار خاص را برای ما انجام می‌دهد. به زبان ساده می‌توان گفت که داده‌ها توسط فانکشن‌ها دریافت می‌شوند و یک خروجی پس از پردازش داده‌ها برگشت داده می‌شود و هر فانکشن می‌تواند بارها و بارها این کار را انجام دهد.

داده‌ها در برنامه‌نویسی فانکشنال immutable هستند یعنی پس از مقداردهی یک متغیر نمی‌توانید تغییری در آن ایجاد کنید و اینجاست که ما از فانکشن‌ها کمک می‌گیریم تا با دریافت این داده‌ها یک خروجی مناسب را در اختیار ما قرار دهند.

البته شما می‌توانید در برنامه‌نویسی فانکشنال از فانکشن‌ها به‌عنوان پارامتر‌های ورودی یک فانکشن دیگر استفاده کنید و فقط نیاز خواهید داشت تا خروجی هر تابع را return کنید.

استفاده از فانکشن به‌عنوان پارامتر ورودی یک فانکشن دیگر

به این شکل آزادی بیشتری در استفاده از فانکشن‌های کوچک و مستقل خواهیم داشت که در بخش‌های دیگر پروژه قابل استفاده هستند و می‌توانیم منطق‌های پیچیده‌تری را با ترکیب آن‌ها پیاده‌سازی کنیم.

جمع‌بندی

با توجه به پیچیدگی‌های روزافزون نرم‌‌افزارها می‌توانیم با برنامه‌نویسی فانکشنال، روند توسعه‌ی ساده‌تری داشته باشیم. همچنین کدهای پروژه‌‌، ماژولار و قابل فهم هستند که درنهایت توانایی بیشتری برای حل مشکل‌های پیچیده و بزرگ در اختیار ما قرار می‌دهند.

منبع: https://medium.com/free-code-camp/learning-the-fundamentals-of-functional-programming-425c9fd901c6

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

free liarafree liara

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از زبان Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته به‌صورت رایگان استفاده کنید.

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟

در تمامی روز‌های هفته کنارتان هستیم.

شماره تماس:
۰۲۵-۳۷۸۳۸۹۴۶