آموزش راه‌اندازی برنامه‌ Node.js در Docker


۸ اسفند ۱۳۹۹
آموزش راه‌اندازی برنامه‌ node.js در docker

برنامه‌های Dockerize شده محبوبیت زیادی دارند زیرا این پلتفرم برخی مشکل‌های بنیادی در توسعه‌ی نرم‌افزار را رفع کرده است. حال در این مقاله قصد داریم تا به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توانید به کمک Docker، برنامه‌های توسعه‌ داده شده با Node.js را راه‌اندازی کنید.

قبل از شروع مطالعه‌ی مقاله با اجرای دستور docker version در Terminal سیستم‌عامل خود اطمینان حاصل کنید که این پلتفرم بر روی سیستم شما نصب شده است. برنامه‌‌‌ای که قصد داریم از آن در این آموزش استفاده کنیم یک سرور بسیار ساده وب است. بیایید نگاهی به کدهای فایل app.js برنامه داشته باشیم:

const express = require('express');

const app = express();

app.listen(3000, () => {
  console.log('listening for request on port 3000');
});

app.get('/', (req, res) => {
  console.log('request made');
  res.send('Hello World!');
});

در کدهای بالا از فریم‌ورک express استفاده شده است اما شما می‌توانید اسکریپت خود را بدون استفاده از فریم‌ورک مانند مثال زیر توسعه دهید:

const http = require('http');

const server = http.createServer(req, res) => {
 console.log('request made');
 
 // setting the response here
 res.setHeader('Content-Type', 'text/plain');
 res.write('Hello World!');
 res.end();
});

server.listen(3000, '0.0.0.0', () => {
 console.log('listening for requests on port 3000');
});

اگر از نمونه کدی استفاده می‌کنید که در آن از فریم‌ورک express استفاده شده است بایستی با اجرای دستور npm i express این فریم‌ورک را به‌عنوان وابستگی‌های پروژه‌ی خود نصب کرده باشید. فایل package.json وب سرور ساده ما که با Node.js و Express توسعه داده شده به شکل زیر است:

{
 "name": "hello-docker-world",
 "version": "1.0.0",
 "description": "",
 "main": "app.js",
 "scripts": {
  "test": "echo \"Error: no test specified\" && exit 1"
 },
 "author": "",
 "license": "ISC",
 "dependencies": {
  "express": "^4.17.1"
 }
}

حال برای Dockerize این پروژه یک فایل با نام Dockerfile در مسیر پروژه ایجاد کرده و کدهای زیر را به‌کمک ویرایشگر مورد علاقه‌ی خود در آن فایل قرار دهید:

FROM node:10

WORKDIR /usr/src/app

COPY package*.json ./

RUN npm install

COPY . .

EXPOSE 3000

CMD ["node", "app.js"]

در خط اول این فایل با کد FROM node:10 مشخص می‌کنیم که image نهایی ما به node image نسخه‌ی ۱۰ نیاز دارد. با WORKDIR /usr/src/app مسیری را به‌عنوان working directory مشخص می‌کنیم. خط بعدی این فایل یعنی COPY package*.json باعث می‌شود تا فایل‌های package.json و package-lock.json در working directory که تعریف کرده‌ایم، کپی شوند.

RUN npm install دستور npm install را اجرا کرده و COPY . . تمام فایل‌های موجود در مسیر فعلی را به‌جز پوشه‌ای که بعدا در فایل .dockerignore مشخص می‌کنیم در working directory کپی می‌کند. EXPOSE 3000 مشخص می‌کند که ما پورت 3000 را برای برنامه‌ی خود نیاز داریم و CMD ["node", "app.js" ] اسکریپت ما را اجرا می‌کند.

اکنون همه‌ چیز آماده است تا با استفاده از این Dockerfile یک Docker image ایجاد کنیم اما قبل از آن بایستی با اجرای دستور زیر از کپی شدن پوشه‌ی node_modules جلوگیری کنیم:

echo "node_modules" > .dockerignore

و در مرحله‌ی بعد با اجرای دستور زیر Docker image نهایی ما ساخته خواهد شد:

docker build . -t hello-world

توجه داشته باشید که hello-world نام Docker image جدیدی است که پس از اجرای موفقیت آمیز دستور بالا ساخته می‌شود و شما می‌توانید از هر نام دلخواه دیگری استفاده کنید. پس از build شدن image مورد نظر، زمان آن رسیده که یک container را با استفاده از آن image ایجاد کنیم:

docker run -p 8000:3000 --name c1 hello-world

پس از اجرای دستور فوق یک container به نام c1 ساخته می‌شود و برای مشاهده‌ی خروجی آن می‌توانید آدرس localhost:8000 را در مرورگر خود باز کنید.

منبع: https://levelup.gitconnected.com/how-to-containerize-a-node-js-application-using-docker-4451fb0a7c0f

خدمات رایگان لیارا

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته رایگان استفاده کنید.

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

تجربه کار باliara_cloud@امروز خیلی خوب بود. یکی از سرویس هام رو منتقل کردم روش و راضیم. انقد سریع و جذاب کارم راه افتادم اصن باورم نمیشد! برعکس سرویس های PaaS دیگه با اون همه پیچیدگیشون. دمتون گرم
...

MohammadReza
liara testimonial
keikaavousi

بعد از بسته شدن @fandoghpaas و ناراحتی همه‌مون از اینکه یه سرویس خوب و صادق نمی‌تونه از پس هزینه‌ها بر بیاد، سرویسم رو منتقل کردم به پاس لیارا (https://liara.ir @liara_cloud) . تجربه راحت و خوب. تفاوت‌هایی داشت که کمی کار می‌خواست ولی تا الان کاملا راضی.

jadi
liara testimonial
jadi

یه خسته نباشید باید به تصمیمliara_cloud@بگم،
بعد از چندین روز سرکله زدن با سرویس های مشابه بالاخره تصمیم گرفتم لیارا رو امتحان کنم و باور نمیشه ۱۰ دقیقه بیشتر وقت نبرد،
دمتون گرم.

Arch
liara testimonial
EbadiDev

واسه سرویس PaaS با اختلاف لیارا بهترین رابط کاربری داره و یکی از مزیت‌های سرویس دیتابیس‌شون اینه که خودشون به صورت دوره‌ای بکآپ میگیرن.
...

Ali Najafi
liara testimonial
me_ali_najafi

یکی از کارهای خوبی که جدیداً میکنم اینه که یه دیتابیس روی لیارا میسازم و به پروژه وصل میکنم اینطوری هم خونه و هم محل کار دیتابیس بروز رو دارم و راحت میتونم ادامه بدم کار روliara_cloud@

Navid
liara testimonial
1navid

عاشقliara_cloud@شدم درسته در حد AWS نیست ولی خب تجربه خوبی واسه پروژه های داخل ایران ارائه میده، میتونم رو CD هم اجراش کنم

Amir H Shekari
liara testimonial
vanenshi

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟
تلفن واحد فروش:
۰۲۵-۳۳۵۵۷۶۱۹ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)
تلفن واحد فروش: ۳۳۵۵۷۶۱۹-۰۲۵ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)