برنامه‌نویسی

آموزش راه‌اندازی برنامه‌ Node.js در Docker


۸ اسفند ۱۳۹۹
آموزش راه‌اندازی برنامه‌ node.js در docker

برنامه‌های Dockerize شده محبوبیت زیادی دارند زیرا این پلتفرم برخی مشکل‌های بنیادی در توسعه‌ی نرم‌افزار را رفع کرده است. حال در این مقاله قصد داریم تا به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توانید به کمک Docker، برنامه‌های توسعه‌ داده شده با Node.js را راه‌اندازی کنید.

قبل از شروع مطالعه‌ی مقاله با اجرای دستور docker version در Terminal سیستم‌عامل خود اطمینان حاصل کنید که این پلتفرم بر روی سیستم شما نصب شده است. برنامه‌‌‌ای که قصد داریم از آن در این آموزش استفاده کنیم یک سرور بسیار ساده وب است. بیایید نگاهی به کدهای فایل app.js برنامه داشته باشیم:

const express = require('express');

const app = express();

app.listen(3000, () => {
  console.log('listening for request on port 3000');
});

app.get('/', (req, res) => {
  console.log('request made');
  res.send('Hello World!');
});

در کدهای بالا از فریم‌ورک express استفاده شده است اما شما می‌توانید اسکریپت خود را بدون استفاده از فریم‌ورک مانند مثال زیر توسعه دهید:

const http = require('http');

const server = http.createServer(req, res) => {
 console.log('request made');
 
 // setting the response here
 res.setHeader('Content-Type', 'text/plain');
 res.write('Hello World!');
 res.end();
});

server.listen(3000, '0.0.0.0', () => {
 console.log('listening for requests on port 3000');
});

اگر از نمونه کدی استفاده می‌کنید که در آن از فریم‌ورک express استفاده شده است بایستی با اجرای دستور npm i express این فریم‌ورک را به‌عنوان وابستگی‌های پروژه‌ی خود نصب کرده باشید. فایل package.json وب سرور ساده ما که با Node.js و Express توسعه داده شده به شکل زیر است:

{
 "name": "hello-docker-world",
 "version": "1.0.0",
 "description": "",
 "main": "app.js",
 "scripts": {
  "test": "echo \"Error: no test specified\" && exit 1"
 },
 "author": "",
 "license": "ISC",
 "dependencies": {
  "express": "^4.17.1"
 }
}

حال برای Dockerize این پروژه یک فایل با نام Dockerfile در مسیر پروژه ایجاد کرده و کدهای زیر را به‌کمک ویرایشگر مورد علاقه‌ی خود در آن فایل قرار دهید:

FROM node:10

WORKDIR /usr/src/app

COPY package*.json ./

RUN npm install

COPY . .

EXPOSE 3000

CMD ["node", "app.js"]

در خط اول این فایل با کد FROM node:10 مشخص می‌کنیم که image نهایی ما به node image نسخه‌ی ۱۰ نیاز دارد. با WORKDIR /usr/src/app مسیری را به‌عنوان working directory مشخص می‌کنیم. خط بعدی این فایل یعنی COPY package*.json باعث می‌شود تا فایل‌های package.json و package-lock.json در working directory که تعریف کرده‌ایم، کپی شوند.

RUN npm install دستور npm install را اجرا کرده و COPY . . تمام فایل‌های موجود در مسیر فعلی را به‌جز پوشه‌ای که بعدا در فایل .dockerignore مشخص می‌کنیم در working directory کپی می‌کند. EXPOSE 3000 مشخص می‌کند که ما پورت 3000 را برای برنامه‌ی خود نیاز داریم و CMD ["node", "app.js" ] اسکریپت ما را اجرا می‌کند.

اکنون همه‌ چیز آماده است تا با استفاده از این Dockerfile یک Docker image ایجاد کنیم اما قبل از آن بایستی با اجرای دستور زیر از کپی شدن پوشه‌ی node_modules جلوگیری کنیم:

echo "node_modules" > .dockerignore

و در مرحله‌ی بعد با اجرای دستور زیر Docker image نهایی ما ساخته خواهد شد:

docker build . -t hello-world

توجه داشته باشید که hello-world نام Docker image جدیدی است که پس از اجرای موفقیت آمیز دستور بالا ساخته می‌شود و شما می‌توانید از هر نام دلخواه دیگری استفاده کنید. پس از build شدن image مورد نظر، زمان آن رسیده که یک container را با استفاده از آن image ایجاد کنیم:

docker run -p 8000:3000 --name c1 hello-world

پس از اجرای دستور فوق یک container به نام c1 ساخته می‌شود و برای مشاهده‌ی خروجی آن می‌توانید آدرس localhost:8000 را در مرورگر خود باز کنید.

منبع: https://levelup.gitconnected.com/how-to-containerize-a-node-js-application-using-docker-4451fb0a7c0f