اهمیت رعایت استانداردهای برنامه‌نویسی

اهمیت برنامه‌نویسی استاندارد

یادگیری برنامه‌نویسی فقط به نوشتن برنامه‌های جالب یا یادگیری فریم‌ورک‌های جدید محدود نمی‌شود. هر توسعه‌دهنده‌ای که با موارد ساده‌ای مانند naming convention یا documenting آشنا نباشد، در انجام پروژه‌ به‌خصوص در پروژه‌های تیمی با مشکل روبرو خواهد شد.

بایستی هنگام نوشتن کدها اطمینان حاصل کنیم که هر توسعه‌دهنده دیگری قادر باشد کدهای ما را به‌راحتی درک کند. استانداردهای برنامه‌نویسی که به‌گونه‌ای می‌توان آن‌ها را بهترین شیوه‌های توصیه شده توسط توسعه‌دهندگان باتجربه دانست، به ما کمک می‌کنند در هنگام برنامه‌نویسی یک پروژه مواردی را به‌صورت توافق شده انجام دهیم و به این صورت خروجی این کدها برای اکثر برنامه‌نویسان قابل درک است. همچنین رعایت استانداردهای برنامه‌نویسی در نگهداری آسان پروژه بسیار تاثیرگذار است و پیروی از این قوانین نه‌تنها به رشد تیمی ما کمک می‌کند بلکه ما را به‌سمت نوشتن برنامه‌های پایدار و قابل پیش‌بینی سوق می‌دهد که بسیار ارزشمند هستند.

اگر درباره‌ی استانداردهای برنامه‌نویسی در Google جستجو کنید، نتایج بسیاری دریافت خواهید کرد که به نسبت زبان برنامه‌نویسی و الگویی که تیم شما انتخاب کرده ‌است، متفاوت هستند. شما باید در زمینه‌ای که متناسب با انتظارات تیم است، یکی از استانداردها را انتخاب کنید. توصیه می‌شود که برای این کار با تیم خود یک جلسه تشکیل دهید و درمورد قوانینی که می‌خواهید به‌ آن‌ها پایبند باشید توافق کرده و سپس آن‌ها را در کدهای خود به‌کار بگیرید.

یکی از معروف‌ترین راهنماهای استاندارد برنامه‌نویسی در زبان JavaScript را می‌توان Airbnb دانست که توسط تیم‌های توسعه‌ در سرتاسر جهان استفاده می‌شود. البته برخی تیم‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند از سبک برنامه‌نویسی Airbnb به‌عنوان پایه‌ای برای تعریف قوانین خود استفاده کنند و متناسب با پروژه یا روش‌های تیمی، قوانین مختص به‌خود را داشته باشند.

انتخاب یک سبک نمی‌تواند شما را در تعریف قوانین مورد نیازتان محدود کند زیرا تمیز بودن کدها مهم‌ترین چیزی است که در پایان روز اهمیت دارد و نتیجه‌ی کدهای تمیز، سازگاری و سهولت نگهداری برنامه برای تمام تیم توسعه و کسانی است که می‌خواهند در آینده از آن برنامه استفاده کنند.

ESLint

استفاده از eslint به‌منظور تعریف قوانین و بررسی استانداردهای کد

می‌توانیم از ESLint برای اطمینان از نوشتن کدهای استاندارد استفاده کنیم. این ابزار خارق‌العاده کدی که با استانداردهای شما مطابقت ندارد را شناسایی و گزارش می‌دهد تا توسعه‌دهنده تغییرهای مورد نیاز را انجام دهد. پیکربندی ESLint بسیار آسان است زیرا می‌توانید به‌سادگی سبک‌های پیش‌فرضی مانند Airbnb را در آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید قوانین خود را ایجاد کرده یا قوانین پایه را بازتعریف کنید.

Prettier

استفاده از prettier در ویرایشگر به‌منظور قالب‌دهی به کدها

همچنین برای قالب‌دهی به کدهای خود می‌توانید از Prettier استفاده کنید که در صرفه‌جویی زمان به شما کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از افزونه‌ Prettier در اکثر ویرایشگرهای کد استفاده کنید. این کتابخانه با افزونه‌هایی که در اختیار شما قرار می‌دهد می‌تواند به‌گونه‌ای تنظیم شود که کدهای قالب‌دهی شده‌ای پس از ذخیره‌ی کد‌ها داشته باشید.

جمع‌بندی

به‌یاد داشته باشید که نکته اصلی این مقاله آن است که میزان اهمیت رعایت استانداردهای برنامه‌نویسی را متوجه شوید و این ابزارها فقط در این مسیر به شما کمک می‌کنند. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که با رعایت استانداردهای برنامه‌نویسی، خواندن و درک کدهای شما آسان‌تر شده و در نهایت سهولت بیشتری را در نگهداری از محصول نهایی پروژه تجربه خواهید کرد.

بنابراین استانداردهای مناسبی را برای خودتان یا تیمی که در آن فعالیت می‌کنید، انتخاب و یا تعریف کنید. به‌طور کلی مهم نیست که کدام یک از استانداردها را انتخاب می‌کنید به‌شرط اینکه به قوانین و بندهای آن استاندارد پایبند باشید.

منبع: https://medium.com/leafgrowio-engineering/why-is-coding-standards-important-319fce79d1a4

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته رایگان استفاده کنید.

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

تجربه کار باliara_cloud@امروز خیلی خوب بود. یکی از سرویس هام رو منتقل کردم روش و راضیم. انقد سریع و جذاب کارم راه افتادم اصن باورم نمیشد! برعکس سرویس های PaaS دیگه با اون همه پیچیدگیشون. دمتون گرم
...

MohammadReza
liara testimonial
keikaavousi

بعد از بسته شدن @fandoghpaas و ناراحتی همه‌مون از اینکه یه سرویس خوب و صادق نمی‌تونه از پس هزینه‌ها بر بیاد، سرویسم رو منتقل کردم به پاس لیارا (https://liara.ir @liara_cloud) . تجربه راحت و خوب. تفاوت‌هایی داشت که کمی کار می‌خواست ولی تا الان کاملا راضی.

jadi
liara testimonial
jadi

یه خسته نباشید باید به تصمیمliara_cloud@بگم،
بعد از چندین روز سرکله زدن با سرویس های مشابه بالاخره تصمیم گرفتم لیارا رو امتحان کنم و باور نمیشه ۱۰ دقیقه بیشتر وقت نبرد،
دمتون گرم.

Arch
liara testimonial
EbadiDev

واسه سرویس PaaS با اختلاف لیارا بهترین رابط کاربری داره و یکی از مزیت‌های سرویس دیتابیس‌شون اینه که خودشون به صورت دوره‌ای بکآپ میگیرن.
...

Ali Najafi
liara testimonial
me_ali_najafi

یکی از کارهای خوبی که جدیداً میکنم اینه که یه دیتابیس روی لیارا میسازم و به پروژه وصل میکنم اینطوری هم خونه و هم محل کار دیتابیس بروز رو دارم و راحت میتونم ادامه بدم کار روliara_cloud@

Navid
liara testimonial
1navid

عاشقliara_cloud@شدم درسته در حد AWS نیست ولی خب تجربه خوبی واسه پروژه های داخل ایران ارائه میده، میتونم رو CD هم اجراش کنم

Amir H Shekari
liara testimonial
vanenshi

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟
تلفن واحد فروش:
۰۲۵-۳۳۵۵۷۶۱۹ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)
تلفن واحد فروش: ۳۳۵۵۷۶۱۹-۰۲۵ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)