برنامه‌نویسی

دسترسی کامل کاربران ایرانی به قابلیت‌های GitHub

دسترسی کامل کاربران ایرانی به قابلیت‌های github

بایستی همه‌ی توسعه‌دهندگان در استفاده از GitHub آزاد باشند و مهم نیست که در کجا زندگی می‌کنند. در همین حال GitHub به قوانین ایالات متحده احترام گذاشته و از آن تبعیت می‌کند، به این معنی که تحریم‌های دولت باعث شده تا GitHub از ارائه دادن طیف گسترده‌ای از خدمات به توسعه‌دهندگان بعضی کشورها محدود شده باشد.

اما GitHub توانست مجوزی از دولت ایالات متحده دریافت کند که تمام خدمات برای افراد و سازمان‌های خصوصی و دولتی به‌صورت رایگان و پولی در کشور ایران در دسترس باشد.

ایالات متحده مدت‌هاست که تحریم‌های گسترده‌ای را علیه چندین کشور از جمله ایران اعمال کرده است. این تحریم‌ها هر شرکت آمریکایی را از تجارت با کشورهای تحریم شده منع می‌کند. این تحریم‌ها نیز می‌تواند درمورد شرکت‌های غیرآمریکایی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در ایالات متحده فعالیت می‌کنند، صادق باشد برای مثال می‌توانیم به پرداخت‌هایی که در بانک‌های ایالات متحده صورت می‌گیرد اشاره داشته باشیم.

به‌همین منظور GitHub در سال ۲۰۱۹ محدودیتی بر دسترسی کاربران ایرانی و چندین کشور دیگر اعمال کرد تا از قوانین ایالات متحده پیروی کند. در همان زمان نیز مطابق با اهداف GitHub که دسترسی بلامانع افراد باشد بلافاصله دو اقدام دیگر انجام شد:

  1. GitHub با رعایت تحریم‌ها تلاش کرد تا توسعه‌دهندگان در کشورهای تحریم شده به ریپازیتوری‌های public دسترسی داشته باشند.
  2. همچنین در وهله‌ی دیگری با پروسه‌های طولانی و فشرده در OFAC از دسترسی گسترده و آزاد GitHub در کشورهای تحریم‌ شده دفاع کرد.

حال پس از دو سال تلاش موفق شدند تا این آزادی را برای کاربران ایران رقم بزنند و هم اکنون در حال برداشتن تمام محدودیت‌های توسعه‌دهندگان در ایران هستند. البته GitHub در تلاش است تا هر توسعه‌دهنده‌‌ای بتواند در این پلتفرم با دولت ایاالات متحده همکاری کند.

منبع: https://github.blog/2021-01-05-advancing-developer-freedom-github-is-fully-available-in-iran