برنامه‌نویسی

چگونه به یک Senior Software Engineer تبدیل شویم؟

چگونه به یک senior software engineer تبدیل شویم؟

مطمئنا اکثر کسانی که تازه مسیر یادگیری برنامه‌نویسی را شروع می‌کنند آرزوی تبدیل شدن به مهندس ارشد نرم‌افزار یا همان Senior Software Engineer را در ذهن خود می‌پرورانند اما ممکن است که تصور آن‌ها از این جایگاه نادرست باشد. البته شاید بگویید کسی که تازه یادگیری برنامه‌نویسی را شروع کرده است ابتدا باید شغلی پیدا کند و بعدا نگران ارتقا جایگاه شغلی خود باشد.

این ایده به‌طور کلی صحیح است اما برای فردی که درحال تغییر شغل خود است و دیگر نمی‌خواهد یک کار ساده و بدون رشد داشته باشد هیچ هدفی در زمینه فناوری بهتر از تبدیل شدن به یک مهندس ارشد نیست.

برنامه‌نویس‌های مبتدی فکر می‌کنند مهندسان ارشد در کار خود بسیار قوی و مسلط هستند، مشکل‌ها را به سرعت حل می‌کنند اما پس از گذشت سال‌ها کار و یادگیری در حوزه‌ی برنامه‌نویسی متوجه خواهند شد که هیچکدام از موارد بالا به‌طور کامل صحیح نیست و مهندس‌های ارشد نیز مانند تمام برنامه‌نویس‌های دیگر افراد عادی هستند اما تجربه و مهارت‌های فردی آن‌ها است که باعث ارتقا جایگاه شغلی آن‌ها شده.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید افرادی که در جایگاه شغلی مهندس ارشد در حال فعالیت هستند هنوز هم از stackoverflow برای رفع مشکل‌های خود استفاده می‌کنند 😊. بنابراین به‌دلیل بسیاری تفکرهای اشتباه تصمیم بر این شد تا تمرکز خود را در این مقاله بر روی شفاف‌سازی چگونگی تبدیل شدن به یک مهندس ارشد بگذاریم و تفکرهای اشتباه را از بین ببریم.

بنابراین سوال اصلی به این شکل است که چگونه به یک Senior Software Engineer یا همان مهندس ارشد نرم‌افزار تبدیل شویم؟

درخواست کنید

برنامه‌نویسی نیز مانند تمام شغل‌های دیگر است یعنی پس از اینکه احساس کردید می‌توانید در جایگاه شغلی خود وارد سطح بعدی و حرفه‌ای‌تری شوید، درخواست‌ خود را به‌همراه دستاوردهایتان برای مدیر بخش ارسال می‌کنید.

اما مسئله‌ی بعدی این است که چه دستاوردهایی داشته باشیم تا برای ورود به سطح حرفه‌ایی‌تر درخواست کنیم؟

باید بدانید که هر شرکتی تعریف خاص خود را برای جایگاه شغلی مهندس ارشد دارد بنابراین معیارهای مهندس ارشد شدن در یک startup ده نفره با معیارهای FAANG متفاوت خواهد بود. خوشبختانه بسیاری از شرکت‌ها معیارهای دقیقی برای جایگاه شغلی‌های خود ارائه می‌دهند که با یادداشت آن معیارها و کسب دستاوردهای مورد نیاز می‌توانید برای وارد شدن به سطح حرفه‌ای‌تر درخواست کنید.

اما اگر شرکت شما معیارهای مشخصی ندارد بهتر است که با همکاران خود صحبت کنید. از سایر مهندس‌های ارشد بپرسید که بر روی چه چیزی کار می‌کنند، نوع مشارکت آن‌ها در تیم را بررسی کنید و حتی از آن‌ها بپرسید که چگونه به یک مهندس ارشد تبدیل شده‌اند.

از نقاط قوت خود در زمینه‌هایی غیر از برنامه‌نویسی استفاده کنید

تصور غلط دیگری که درباره‌ی مهندس‌های ارشد وجود دارد این است که آن‌ها برنامه‌نویسان چیره‌ دستی هستند اما این مورد در بسیاری موارد می‌تواند غلط باشد. Patrick McKenzie در نوشته‌ای با عنوان Don’t Call Yourself A Programmer اشاره کرده که صنعت به مهندسان برای خلق ارزش‌های تجاری نیاز دارند نه اینکه از آن‌ها بخواهند فقط برنامه‌نویسی کنند.

همه چیز در مورد ارائه ارزش به کسب و کار است و به‌عنوان یک مهندس می‌توانید ارزش‌های زیادی را با کدهای خود ایجاد کنید اما راه‌های دیگری نیز وجود دارد. با استفاده از نقاط قوت دیگر خود علاوه‌بر برنامه‌نویسی می‌توانید موقعیت خود را برجسته‌تر کنید.

تاثیرگذار و غیرقابل جایگزین باشید

برخی اوقات ممکن است مهندس‌های ارشد را با ماشین‌های کدنویسی اشتباه بگیریم اما این تصور هم اشتباه است. توجه داشته باشید که سرعت در حل مسائل برنامه‌نویسی به اندازه ثبات مهم است. اگر سرعت شما در انجام وظایف کم باشد می‌توانید با تعهد خود به انجام کارها این مسئله را جبران کنید و حتما مقدار تاخیر خود در انجام کارها را به مدیر و مسئول خود اعلام کنید.

به یک عضو قابل اعتماد تیم تبدیل شوید و درباره‌ی توانایی‌ها خود صادق باشید. از تیم حمایت کنید و در موارد اضطراری نیز ویژگی‌های خوب خود را حفظ کنید و حتی بهتر از همیشه ظاهر شوید.

جمع‌بندی

البته که تبدیل شدن به یک مهندس ارشد می‌تواند بسیار جذاب باشد زیرا این موقعیت شغلی بیانگر رشد و پیشرفت شما است. اما توجه داشته باشید که عناوین بسیار مهمل هستند بنابراین فقط به‌خاطر کسب عنوان جدید به‌دنبال جایگاه شغلی ارشد مهندسی نباشید چونکه هیچ چیزی تغییر نمی‌کند و فقط ممکن است مسئولیت‌های اضافی و کمی جلب توجه در ایمیل‌های استخدام داشته باشد اما شما همان مهندسی هستید که قبلا بوده‌اید. رشد و خودسازی باید هدف واقعی شما باشد. تمرکز خود را بر روی مسلط شدن در حرفه‌ی خود بگذارید و مطمئن باشید عناوین و افتخارها در طول این مسیر کسب می‌شوند. همچنین فراموش نکنید که به ارزشمند بودن خودتان اعتماد کنید و منتظر نمانید که شخص دیگری کارهای شما را انجام دهد.

منبع: https://hackernoon.com/you-dont-need-to-be-a-rockstar-programmer-to-succeed-ua3331rb