انسیبل (Ansible) چیست؟


۲۴ فروردین ۱۴۰۱
انسیبل (ansible) چیست؟

انسیبل (Ansible) یک ابزار متن‌باز است و شما به‌عنوان یک سیستم‌ادمین یا توسعه‌دهنده می‌توانید از این ابزار برای خودکارسازی فرایند‌هایی مانند استقرار برنامه، نصب یک نرم‌افزار، provision کردن زیرساخت و بسیاری دیگر از فرایند‌های مشابه استفاده کنید تا درنهایت اکثر کارهای روزمره‌ی شما به‌صورت خودکار انجام شود. همچنین شما می‌توانید اتوماسیون‌های ایجاد شده را با دیگر اعضای سازمان و یا تیم خود به‌اشتراک بگذارید.

Ansible چگونه کار می‌کند؟

Ansible به‌کمک ماژول‌های موجود به مقصد نهایی (endpoint) و مورد نظر شما متصل می‌شود و دستورات را اجرا می‌کند. ارتباط شکل گرفته بین Ansible و مقصد نهایی به‌صورت پیش‌فرض با استفاده از SSH انجام می‌شود و دستورات نیز از همین طریق اجرا می‌شوند.

به‌این شکل هیچ نیازی به سرورهای اضافی، daemonها و یا دیتابیس‌ها برای استفاده از Ansible و خودکارسازی فرایند‌ها وجود ندارد.

Ansible playbook چیست؟

انسیبل پلی‌بوک (Ansible playbook) را می‌توان طرحی از اقدامات لازم برای پیاده‌سازی یک فرایند خودکار دانست که بدون نیاز به مشارکت انسانی، اجرا می‌شود. این اقدامات در یک فایل با فرمت YAML نوشته می‌شوند و درنهایت Ansible playbook نهایی شکل می‌گیرد که می‌توان آن را بر روی مجموعه‌ای از هاست‌ها که یک Ansible inventory را تشکیل می‌دهند، اجرا کرد.

شروع کار با Ansible

خودکارسازی فرایند‌ها با استفاده از ابزار Ansible بسیار ساده است و هرکسی با هر میزان تجربه می‌تواند از این ابزار استفاده کند. شما می‌توانید با نصب این ابزار کار خود را شروع کنید و در ادامه، ماژول‌های مختلف را بشناسید و به نحوه‌ی نوشتن Ansible playbook مسلط شوید. درنهایت می‌توانید از این ابزار برای استقرار برنامه، نصب یک نرم‌افزار، provision کردن زیرساخت و بسیاری دیگر از فرایند‌های مشابه استفاده کنید

منبع: https://www.redhat.com/en/technologies/management/ansible/what-is-ansible

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته رایگان استفاده کنید.

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

تجربه کار باliara_cloud@امروز خیلی خوب بود. یکی از سرویس هام رو منتقل کردم روش و راضیم. انقد سریع و جذاب کارم راه افتادم اصن باورم نمیشد! برعکس سرویس های PaaS دیگه با اون همه پیچیدگیشون. دمتون گرم
...

MohammadReza
liara testimonial
keikaavousi

بعد از بسته شدن @fandoghpaas و ناراحتی همه‌مون از اینکه یه سرویس خوب و صادق نمی‌تونه از پس هزینه‌ها بر بیاد، سرویسم رو منتقل کردم به پاس لیارا (https://liara.ir @liara_cloud) . تجربه راحت و خوب. تفاوت‌هایی داشت که کمی کار می‌خواست ولی تا الان کاملا راضی.

jadi
liara testimonial
jadi

یه خسته نباشید باید به تصمیمliara_cloud@بگم،
بعد از چندین روز سرکله زدن با سرویس های مشابه بالاخره تصمیم گرفتم لیارا رو امتحان کنم و باور نمیشه ۱۰ دقیقه بیشتر وقت نبرد،
دمتون گرم.

Arch
liara testimonial
EbadiDev

واسه سرویس PaaS با اختلاف لیارا بهترین رابط کاربری داره و یکی از مزیت‌های سرویس دیتابیس‌شون اینه که خودشون به صورت دوره‌ای بکآپ میگیرن.
...

Ali Najafi
liara testimonial
me_ali_najafi

یکی از کارهای خوبی که جدیداً میکنم اینه که یه دیتابیس روی لیارا میسازم و به پروژه وصل میکنم اینطوری هم خونه و هم محل کار دیتابیس بروز رو دارم و راحت میتونم ادامه بدم کار روliara_cloud@

Navid
liara testimonial
1navid

عاشقliara_cloud@شدم درسته در حد AWS نیست ولی خب تجربه خوبی واسه پروژه های داخل ایران ارائه میده، میتونم رو CD هم اجراش کنم

Amir H Shekari
liara testimonial
vanenshi

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟
تلفن واحد فروش:
۰۲۵-۳۳۵۵۷۶۱۹ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)
تلفن واحد فروش: ۳۳۵۵۷۶۱۹-۰۲۵ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)