برنامه‌نویسی

انسیبل (Ansible) چیست؟


۲۴ فروردین ۱۴۰۱
انسیبل (ansible) چیست؟

انسیبل (Ansible) یک ابزار متن‌باز است و شما به‌عنوان یک سیستم‌ادمین یا توسعه‌دهنده می‌توانید از این ابزار برای خودکارسازی فرایند‌هایی مانند استقرار برنامه، نصب یک نرم‌افزار، provision کردن زیرساخت و بسیاری دیگر از فرایند‌های مشابه استفاده کنید تا درنهایت اکثر کارهای روزمره‌ی شما به‌صورت خودکار انجام شود. همچنین شما می‌توانید اتوماسیون‌های ایجاد شده را با دیگر اعضای سازمان و یا تیم خود به‌اشتراک بگذارید.

Ansible چگونه کار می‌کند؟

Ansible به‌کمک ماژول‌های موجود به مقصد نهایی (endpoint) و مورد نظر شما متصل می‌شود و دستورات را اجرا می‌کند. ارتباط شکل گرفته بین Ansible و مقصد نهایی به‌صورت پیش‌فرض با استفاده از SSH انجام می‌شود و دستورات نیز از همین طریق اجرا می‌شوند.

به‌این شکل هیچ نیازی به سرورهای اضافی، daemonها و یا دیتابیس‌ها برای استفاده از Ansible و خودکارسازی فرایند‌ها وجود ندارد.

Ansible playbook چیست؟

انسیبل پلی‌بوک (Ansible playbook) را می‌توان طرحی از اقدامات لازم برای پیاده‌سازی یک فرایند خودکار دانست که بدون نیاز به مشارکت انسانی، اجرا می‌شود. این اقدامات در یک فایل با فرمت YAML نوشته می‌شوند و درنهایت Ansible playbook نهایی شکل می‌گیرد که می‌توان آن را بر روی مجموعه‌ای از هاست‌ها که یک Ansible inventory را تشکیل می‌دهند، اجرا کرد.

شروع کار با Ansible

خودکارسازی فرایند‌ها با استفاده از ابزار Ansible بسیار ساده است و هرکسی با هر میزان تجربه می‌تواند از این ابزار استفاده کند. شما می‌توانید با نصب این ابزار کار خود را شروع کنید و در ادامه، ماژول‌های مختلف را بشناسید و به نحوه‌ی نوشتن Ansible playbook مسلط شوید. درنهایت می‌توانید از این ابزار برای استقرار برنامه، نصب یک نرم‌افزار، provision کردن زیرساخت و بسیاری دیگر از فرایند‌های مشابه استفاده کنید

منبع: https://www.redhat.com/en/technologies/management/ansible/what-is-ansible