انسیبل (Ansible) چیست؟


۲۴ فروردین ۱۴۰۱
انسیبل (ansible) چیست؟

انسیبل (Ansible) یک ابزار متن‌باز است و شما به‌عنوان یک سیستم‌ادمین یا توسعه‌دهنده می‌توانید از این ابزار برای خودکارسازی فرایند‌هایی مانند استقرار برنامه، نصب یک نرم‌افزار، provision کردن زیرساخت و بسیاری دیگر از فرایند‌های مشابه استفاده کنید تا درنهایت اکثر کارهای روزمره‌ی شما به‌صورت خودکار انجام شود. همچنین شما می‌توانید اتوماسیون‌های ایجاد شده را با دیگر اعضای سازمان و یا تیم خود به‌اشتراک بگذارید.

Ansible چگونه کار می‌کند؟

Ansible به‌کمک ماژول‌های موجود به مقصد نهایی (endpoint) و مورد نظر شما متصل می‌شود و دستورات را اجرا می‌کند. ارتباط شکل گرفته بین Ansible و مقصد نهایی به‌صورت پیش‌فرض با استفاده از SSH انجام می‌شود و دستورات نیز از همین طریق اجرا می‌شوند.

به‌این شکل هیچ نیازی به سرورهای اضافی، daemonها و یا دیتابیس‌ها برای استفاده از Ansible و خودکارسازی فرایند‌ها وجود ندارد.

Ansible playbook چیست؟

انسیبل پلی‌بوک (Ansible playbook) را می‌توان طرحی از اقدامات لازم برای پیاده‌سازی یک فرایند خودکار دانست که بدون نیاز به مشارکت انسانی، اجرا می‌شود. این اقدامات در یک فایل با فرمت YAML نوشته می‌شوند و درنهایت Ansible playbook نهایی شکل می‌گیرد که می‌توان آن را بر روی مجموعه‌ای از هاست‌ها که یک Ansible inventory را تشکیل می‌دهند، اجرا کرد.

شروع کار با Ansible

خودکارسازی فرایند‌ها با استفاده از ابزار Ansible بسیار ساده است و هرکسی با هر میزان تجربه می‌تواند از این ابزار استفاده کند. شما می‌توانید با نصب این ابزار کار خود را شروع کنید و در ادامه، ماژول‌های مختلف را بشناسید و به نحوه‌ی نوشتن Ansible playbook مسلط شوید. درنهایت می‌توانید از این ابزار برای استقرار برنامه، نصب یک نرم‌افزار، provision کردن زیرساخت و بسیاری دیگر از فرایند‌های مشابه استفاده کنید

منبع: https://www.redhat.com/en/technologies/management/ansible/what-is-ansible

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

free liarafree liara

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته به‌صورت رایگان استفاده کنید.

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟

در تمامی روز‌های هفته کنارتان هستیم.

شماره تماس:
۰۲۵-۳۷۸۳۸۹۴۶