برنامه‌نویسی

قابلیت‌های جدید Redis ۶

قابلیت‌های جدید redis ۶

اکنون با انتشار Redis ۶ و اضافه شدن قابلیت‌های جدیدی مانند ACL (Access Control Lists) و threaded I/O، تجربه‌ای سریع‌تر و ایمن‌تر از این ابزار خواهیم داشت و در ادامه این مقاله عمیق‌تر به قابلیت‌های جدید Redis ۶ خواهیم پرداخت. البته به‌دلیل قابلیت‌های بسیار زیادی که به این نسخه از Redis اضافه شده نمی‌توانیم تمام قابلیت‌های آن را در این مقاله پوشش دهیم و همچنین بسیاری مشکل‌ها در نسخه‌های قبلی وجود داشته که در این نسخه رفع شده‌اند اما شما می‌توانید release note کامل این نسخه از Redis را در GitHub مطالعه کرده و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

امنیت بیشتر با ACL

در Redis ۶ شاهد مفهوم (concept) جدیدی با نام users هستیم که به کمک آن قادر خواهیم بود وظایف مختلفی را میان کاربران تقسیم کنیم، به این صورت که با دسترسی به ACL می‌توانید انتخاب کنید که چه کاربرانی می‌توانند کدام دستورها را روی چه کلیدهایی (keys) اجرا کنند. به‌ این ترتیب می‌توانید برای کارهای مختلف، کاربران خاصی ایجاد کنید و امنیت سیستم خود را بهبود ببخشید زیرا هر کاربری فقط دارای دسترسی‌های لازم برای انجام وظیفه خودش است.

پردازش سریع‌تر با threaded I/O

عملکرد کلی Redis با اختصاص زمان در read و write کردن I/O socketها به سایر threadها، بهبود پیدا کرده است. به گفته‌ی توسعه‌دهندگان می‌توانیم در Redis ۶ عملکرد دو برابری را نسبت به گذشته تجربه کنیم.

Client-side caching

Client-side caching قابلیت دیگری است که در Redis ۶ معرفی شده اما درحال حاضر در مراحل آزمایشی قرار دارد. با استفاده از این قابلیت می‌توانید از memory سرور برنامه خود برای cache کردن بعضی اطلاعات دیتابیس در سمت کاربر استفاده کنید که در نتیجه شاهد بهبود عملکرد با استفاده از این قابلیت خواهیم بود.

پشتیبانی از SSL

قابلیت پشتیبانی از SSL توسط Amazon ارائه شده و در این نسخه از Redis با کدهای اصلی Merge شده است اما به‌طور کلی هیچ جزئیاتی از آن ذکر نشده و دقیقا مشخص نیست که چه میزان بر عملکرد Redis تاثیر دارد.

پروتکل RESP ۳

RESP مخفف Redis Serialization Protocol است که می‌توان آن را پروتکلی برای ارتباط بین سرور و سرویس گیرنده دانست. در نسخه‌های قبلی Redis از RESP ۲ استفاده می‌شد اما Antirez امیدوار بود که از پروتکل جدیدی برای پشتیبانی از ویژگی‌های جدید استفاده کند و حتی از همان ابتدا تصمیم بر این بود که RESP ۲ کنار گذاشته شود اما Antirez به‌دلایلی نظر خود را تغییر داد.

حال در Redis ۶ استفاده از RESP3 توسط user تعیین می‌شود، به این صورت که اگر handshake توسط دستور HELLO انجام شود می‌توانید پروتکل ارتباطی را به RESP ۳ تغییر دهید.