مقایسه VPS، سرور اختصاصی و PaaS

محمد تلخابی • ۱۸ شهریور ۱۳۹۸

در این مقاله تفاوت‌های بین VPS، سرور اختصاصی و PaaS را بررسی می‌کنیم؛ و در پایان نتیجه می‌گیریم که کدام برای یک استارتاپ مناسب‌تر است.

سرور اختصاصی

انتخاب درست هاستینگ، یکی از مهم‌ترین چالش‌های یک استارتاپ محسوب می‌شود. برای مقایسه می‌توان از قیمت‌ها و منابع سخت‌افزاری شروع کرد اما در نظر داشته باشید که در کنار قیمت، زیرساخت و خدمات پشتیبانی هم اهمیت زیادی دارد. در این تصمیم‌گیری باید بین استفاده از سرور مجازی VPS، سرور اختصاصی و PaaS یکی را انتخاب کنید؛ که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد.

سرور اختصاصی

یک سرور که در قفسه‌ای در یک دیتاسنتر قرار گرفته و به صورت انحصاری متعلق به شماست. با داشتن سرور اختصاصی شما می‌توانید تمامی منابع سخت‌افزار موجود در سرور را در اختیار داشته باشید؛ و به طور کاملا سفارشی نرم‌افزار‌های مورد نیاز خود را نصب کنید.

در چند سال گذشته استارتاپ‌ها سراغ راه‌اندازی سرور اختصاصی نمی‌رفتند چرا که تخصص و دانش کافی برای کانفیگ سرور اختصاصی را نداشتند. با ظهور داکر، کانفیگ سرور‌ها کمی ساده تر شد اما باز هم نیاز به نیروی متخصص این کار کاملا حس می‌شود. زمانی که شما از سرور اختصاصی استفاده می‌کنید؛ باید آماده هرگونه مشکل در طول روز باشید و بتوانید مسائل مربوط به آن را حل کنید.

سرورهای هاستینگ

سرور اختصاصی برای چه استارتاپ‌هایی مناسب است؟

سرور اختصاصی برای استارتاپ‌هایی مناسب است که نیاز به نرم‌افزار‌های سفارشی و اختصاصی خود دارند؛ و نیرو‌ها و متخصصان لازم برای راه‌اندازی و عیب‌یابی سرور را داشته باشند.

مزایای سرور اختصاصی:

معایب سرور اختصاصی:

کانفیگ سرور

VPS

Virtual Private Server یا به اختصار VPS یک محیط ایزوله مجازی است که دقیقا مشابه سرور اختصاصی عمل می‌کند ولی با هزینه پایین. ارائه دهندگان VPS، یک سرور اختصاصی تهیه می‌کنند و چندین ماشین مجازی را با استفاده از همان سخت افزار ایجاد می‌کنند. که باعث کم شدن هزینه آن نسبت به یک سرور اختصاصی می‌شود.

VPS برای چه استارتاپ‌هایی مناسب است؟

VPS برای استارتاپ‌هایی مناسب است که دنبال سرویسی بین هاست اشتراکی و سرور اختصاصی برای میزبانی خود هستند و نیاز به تعداد زیادی نرم‌افزار‌های سفارشی ندارند.

مزایای VPS:

معایب VPS:

PaaS

Platform-as-a-Service یا به اختصار PaaS محیطی از پیش ساخته شده و کاملا سازگار با فریم‌ورک یا زبان برنامه نویسی مورد استفاده برای توسعه‌دهندگان فراهم ‌می‌کند تا توسعه‌دهندگان یا استارتاپ‌ها برای مستقر کردن آسان کد‌ها در سرور از آن استفاده کنند.

به طور مثال سرویس ابری لیارا یک رابط خط فرمان (CLI) در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد که زبان‌های مختلف مانند Node.js یا فریم‌ورک‌‌های مختلف مانند Laravel را با یک دستور liara deploy در سرور مستقر کنند.

PaaS در مقایسه با سرور اختصاصی و VPS نیاز به کانفیگ ندارد و می‌تواند بسیار مقرون به صرفه‌تر باشد. همچنین وقتی نیاز به اسکیل و بزرگ شدن استارتاپ باشد PaaS بهترین راهکار است.

PaaS برای چه استارتاپ‌هایی مناسب است؟

برای استارتاپ‌هایی که تازه شروع بکار کرده‌اند و هزینه لازم برای تهیه سرور اختصاصی و نیروی متخصص DevOps را ندارند. در PaaS نیاز به هیچ کانفیگ و تنظیمات خاصی وجود ندارد و توسعه‌دهندگان بدون نیاز به دانش سرور می‌توانند به راحتی کد‌های خود را در سرور اجرا کنند.

مزایای PaaS:

معایب PaaS:

کلام آخر: استارتاپ‌ها گزینه‌های زیادی برای انتخاب میزبانی خود دارند و این تصمیم گیری را سخت‌تر می‌کند. اکنون با درک تفاوت‌های بین سرور اختصاصی، VPS و PaaS می‌توانید تصمیم بهتری در انتخاب میزبانی خود بگیرید.