آموزش نصب Python

آموزش نصب python

ما در این مقاله سعی داریم تا به شما نصب Python بر روی سیستم‌عامل‌های مختلف مانند Windows، Linux و macOS را آموزش دهیم اما قبل از نصب Python بهتر است که کاربردهای این زبان را بدانید.

کاربردهای عمده‌ زبان برنامه‌نویسی Python

شما می‌توانید به‌راحتی از Python برای پروژه‌های کوچک، بزرگ، آفلاین و آنلاین استفاده کنید اما بیشترین کاربرد این زبان در توسعه‌ی وب، اسکریپت نویسی و تجزیه و تحلیل داده‌ها است. البته در ادامه موارد دیگری را مشاهده خواهید کرد:

توسعه‌ی وب

می‌توانید از Python برای ایجاد برنامه‌های وب با سطوح پیچیدگی مختلف استفاده کنید و در این مسیر بسیاری از فریم‌ورک‌های این زبان مانند Pyramid، Django و Flask وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند.

تجزیه و تحلیل داده‌ها

می‌توان گفت که زبان Python در زمینه تجزیه و تحلیل داده‌ها حرف اول را می‌زند زیرا در دسترس بودن بسیاری از کتابخانه‌های متمرکز در زمینه‌ی data science مانند NumPy و Pandas توانسته دلیلی برای بسیاری از data scientistها باشد تا این زبان را انتخاب ‌کنند. همچنین باید اشاره کنیم که در زمینه‌ی data visualisation کتابخانه‌هایی مانند Matplotlib و Seaborn وجود دارند که در نهایت محبوبیت بسیاری زیادی را برای زبان Python در زمینه تجزیه و تحلیل داده‌ها رقم زده‌ است. کار با داده‌ها به کمک کتابخانه‌های متعدد زبان Python واقعا سرگرم کننده است. Ipython به همراه JupyterLab فرم دیگری از Python را عرضه کرده‌ است که باعث شده استفاده از این زبان در data science بیشتر شود.

اتوماسیون

Python یک زبان بسیار انعطاف‌پذیر است که می‌توانید از آن برای خودکار کردن کارهای خسته کننده یا تکراری استفاده کنید. سیستم ادمین‌ها اغلب از اسکریپت‌های Python استفاده می‌کنند که به‌راحتی از طریق terminal اجرا ‌می‌شوند. این مورد نیز حائز اهمیت است که می‌توانید از زبان Python برای ایجاد ربات‌هایی استفاده کنید که برخی از کارهای روزمره را خودکار می‌کنند.

هوش مصنوعی (AI)

از Python به‌طور گسترده‌ای در زمینه‌ی هوش مصنوعی استفاده می‌شود. Google زبان Python را به‌عنوان یکی از برترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای آموزش و تعامل با مدل‌های Tensorflow انتخاب کرده است.

امنیت و شبکه

از Python برای ساخت ابزارهای شبکه و ابزارهای امنیتی نیز استفاده می‌شود. remote automation زبان Python، ایمن‌ترین، سریع‌ترین و کارآمدترین گزینه برای cloud-testing فریم‌ورک‌ها است. به‌همین دلیل است که توسعه‌دهندگان حرفه‌ای از Python برای ایجاد امن‌ترین فریم‌ورک‌ها و socket-programming استفاده می‌کنند.

جمع‌آوری داده‌ها با crawling و scraping

علاوه‌براین‌ها می‌توانید از زبان Python برای تجزیه و تحلیل کدهای صفحه‌های وب استفاده کنید و به جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز خود را از آن وبسایت‌ها بپردازید. این کار با استفاده از ماژول‌های این زبان مانند Scrapy و Selenium (برای وبسایت‌هایی که از JavaScript استفاده می‌کنند)، انجام می‌شود.

برخی دیگر از کاربردهای زبان Python

 1. آموزش
 2. مطالعه‌های علمی و محاسباتی
 3. توسعه‌ی برنامه‌های تحت دسکتاپ
 4. یادگیری ماشین
 5. IOT
 6. ساخت سریع نمونه‌های اولیه
 7. پردازش تصویر

نصب Python بر روی سیستم‌عامل‌های Windows، Linux و macOS

اولین قدم برای یادگیری هر زبان برنامه‌نویسی، نصب و پیکربندی آن است. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که ممکن است Python به‌صورت پیش‌فرض در سیستم‌عامل شما نصب شده باشد، پس قبل از نصب Python می‌بایستی با دستور زیر بررسی کنیم که آیا این زبان در سیستم‌عامل شما نصب شده است یا خیر:

python3 --version

اگر با خروجی زیر روبرو شدید:

Python 3.7.0

Python نسخه‌ی 3 بر روی سیستم شما نصب است. همچنین توجه داشته باشید که ممکن است نسخه‌ی دیگری از Python بر روی سیستم شما نصب باشد و اگر نسخه‌ی آن بالاتر از 3.5.2 بود، می‌توانید از نصب Python صرف نظر کنید. اما کسانی که خروجی بالا را دریافت نمی‌کنند می‌توانند در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشند.

نصب Python بر روی Windows

 • به صفحه‌ی downloads در سایت رسمی Python مراجعه کنید.
 • بر روی دکمه‌ی Download Python 3.9.1 کلیک کنید. توجه داشته باشید که ممکن است نسخه‌ی Python، بسته به زمانی‌که این مقاله را می‌خوانید، متفاوت باشد.
 • بر روی فایل نصبی که در مرحله‌ی قبل دانلود کرده‌اید، دو بار کلیک کنید.
 • در حین نصب به‌دنبال گزینه‌ی Add Python 3.x to PATH باشید و مطمئن شوید که آن را علامت زده‌اید و در نهایت بر روی Install Now کلیک کنید.
 • پس از اتمام نصب، پیغام Setup was successful را دریافت خواهید کرد، حال می‌توانید دوباره دستور python3 --version را در cmd اجرا کنید تا از صحت نصب Python مطمئن شوید.

نصب Python بر روی Linux

نصب Python در هر توزیعی از Linux می‌تواند متفاوت باشد:

ubuntu و Debian

sudo apt install python3

Arch

packman -S python

CentOS و Fedora

sudo yum install python3

نصب Python بر روی macOS

 • برای اولین قدم بایستی xcode را از app store نصب کنید.
 • همچنین می‌توانید از دستور زیر برای نصب xcode در terminal استفاده کنید:
xcode-select --install
 • ما در ادامه برای نصب Python از brew استفاده خواهیم کرد اما قبل از آن باید brew را از طریق terminal نصب کنیم:
/bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install.sh)"
 • پس از اتمام نصب، از دستور زیر برای به‌روزرسانی پکیج‌های قدیمی استفاده می‌کنیم:
brew update
 • سپس می‌توانید با دستور زیر Python را نصب کنید:
brew install python3
 • و در مرحله‌ی آخر می‌توانید از دستور python3 --version استفاده کنید تا از صحت نصب Python بر روی سیستم‌عامل خود مطمئن شوید.
برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته رایگان استفاده کنید.

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

تجربه کار باliara_cloud@امروز خیلی خوب بود. یکی از سرویس هام رو منتقل کردم روش و راضیم. انقد سریع و جذاب کارم راه افتادم اصن باورم نمیشد! برعکس سرویس های PaaS دیگه با اون همه پیچیدگیشون. دمتون گرم
...

MohammadReza
liara testimonial
keikaavousi

بعد از بسته شدن @fandoghpaas و ناراحتی همه‌مون از اینکه یه سرویس خوب و صادق نمی‌تونه از پس هزینه‌ها بر بیاد، سرویسم رو منتقل کردم به پاس لیارا (https://liara.ir @liara_cloud) . تجربه راحت و خوب. تفاوت‌هایی داشت که کمی کار می‌خواست ولی تا الان کاملا راضی.

jadi
liara testimonial
jadi

یه خسته نباشید باید به تصمیمliara_cloud@بگم،
بعد از چندین روز سرکله زدن با سرویس های مشابه بالاخره تصمیم گرفتم لیارا رو امتحان کنم و باور نمیشه ۱۰ دقیقه بیشتر وقت نبرد،
دمتون گرم.

Arch
liara testimonial
EbadiDev

واسه سرویس PaaS با اختلاف لیارا بهترین رابط کاربری داره و یکی از مزیت‌های سرویس دیتابیس‌شون اینه که خودشون به صورت دوره‌ای بکآپ میگیرن.
...

Ali Najafi
liara testimonial
me_ali_najafi

یکی از کارهای خوبی که جدیداً میکنم اینه که یه دیتابیس روی لیارا میسازم و به پروژه وصل میکنم اینطوری هم خونه و هم محل کار دیتابیس بروز رو دارم و راحت میتونم ادامه بدم کار روliara_cloud@

Navid
liara testimonial
1navid

عاشقliara_cloud@شدم درسته در حد AWS نیست ولی خب تجربه خوبی واسه پروژه های داخل ایران ارائه میده، میتونم رو CD هم اجراش کنم

Amir H Shekari
liara testimonial
vanenshi

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟
تلفن واحد فروش:
۰۲۵-۳۳۵۵۷۶۱۹ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)
تلفن واحد فروش: ۳۳۵۵۷۶۱۹-۰۲۵ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)