با افزایش اعتبار در جشنواره عیدانه لیارا، ۲۵ درصد اعتبار هدیه دریافت کنید. (فرصت محدود)

تفاوت کتاب‌خانه (library) و فریم‌ورک (framework) در چیست؟

تفاوت کتاب‌خانه (library) و فریم‌ورک (framework)

تفاوت اصلی بین کتاب‌خانه و فریم‌ورک در “وارونگی کنترل (inversion of Control)” است. هنگامی که شما یک متد (method) را از کتاب‌خانه فراخوانی می‌کنید، شمایید که بر رویکرد آن کنترل دارید. اما در فریم‌ورک این‌مسئله برعکس است: فریم‌ورک است که کدهای شما را فراخوانی می‌کند.

هنگامی که شما از کتاب‌خانه استفاده می‌کنید، کنترل تمام روند برنامه در دست شماست. شمایید که انتخاب می‌کنید چه‌زمانی و کجا از کتاب‌خانه استفاده‌کنید.

اما در فریم‌ورک شکل‌دیگری از کنترل وجود دارد. فریم‌ورک است که تمام جریان برنامه را در دست می‌گیرد. برخی از مکان‌ها را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید کد خود را به فریم‌ورک متصل کنید و موقع نیاز کدهای شما را فراخوانی می‌کند.

تصور کنید در حال تلاش برای ساخت یک ماشین هستید. با فریم‌ورک تمام مواد ضروری برای ساخت ماشین دراختیار شماست و این‌بستگی به شما دارد چگونه آن‌ها را در کنار هم قرار دهید. فریم‌ورک مانند یک کارخانه عمل می‌کند. با کدهای از پیش ساخته شده به شما کمک می‌کند محصول خود را بدون فکر کردن به مسائل جزعی و پیکربندی‌های پیچیده، بسازید.

در سمت دیگر، کتاب‌خانه هیچ چیزی را برای شروع در اختیار شما نمی‌گذارد. در مقابلِ فریم‌ورک، ویژگی‌های محدودتری در کتاب‌خانه وجود دارد. همچنین برای استفاده گسترده‌تر از آن‌ها باید از ویژگی‌های ثالث (third-party) دیگر استفاده کنید.

هر کتاب‌خانه، مجموعه‌ای از کلاس‌های (class) تعریف شده‌است. دلیل این امر ساده‌، استفاده مجدد از کدهاست. برای مثال، کدی که قبلاً توسط توسعه‌دهندگان دیگر نوشته شده است را دریافت‌کنید. کلاس‌ها و متدها معمولاً عملیات خاصی را در یک منطقه خاص، تعریف می‌کنند.

مثلا، چندین کتاب‌خانه برای ریاضیات وجود دارد، که به توسعه‌دهنده اجازه می‌دهند، تابع (function) را بدون پیاده‌سازی مجدد یک الگوریتم و نحوه کار آن، فراخوانی کند.

فریم‌ورک، تمامی جریان (flow) را در کنترل خود دارد و نقاطی از پیش تعریف‌شده وجود دارد که شما باید، با کد‌های خود آن‌ها را تکمیل کنید. همچنین فریم‌ورک معمولاً پیچیده‌تر است.

فریم‌ورک اسکلتی را تعریف می‌کند که در آن، برنامه ما ویژگی‌های خاص خود را برای تکمیل‌کردن این‌اسکلت به آن می‌افزاید. از این‌طریق، فریم‌ورک در زمان موردنیاز کدهای شمارا فراخوانی ‌می‌کند.

فایده، این است که توسعه دهندگان، دیگر نیازی به نگرانی در مورد خوب بودن یا نبودن طراحی اسکلت برنامه‌‌شان ندارند، بلکه تمرکز خود را برروی توسعه آن می‌گذارند.

در هردوی آن‌‌ها – فریم‌ورک و کتاب‌خانه، APIهای تعریف شده‌ای موجوداست که توسط برنامه‌نویسان، مورد استفاده قرار می‌گیرد. جمع‌بندی: می‌توان به این فکرکرد که کتاب‌خانه، در توسعه ویژگی‌های اپلیکیشن به ما کمک می‌کند و فریم‌ورک اسکلت آن را تشکیل می‌دهد. در این‌میان API، اتصال دهنده‌ای برای استفاده هر‌دوی آن‌ها در کنار هم است.

یک روند توسعه معمولی، با فریم‌ورک شروع می‌شود و کارکرد (function)های بخصوص در کتابخانه‌ها تعریف شده‌است، و از طریق API، خصوصیت‌های توسعه یافته با اسکلت برنامه ادغام و برنامه ما شکل می‌گیرد.

منبع: https://dev.to/iamdejean/library-vs-framework-what-is-the-difference-5ehi

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

free liarafree liara

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از زبان Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته به‌صورت رایگان استفاده کنید.

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟

در تمامی روز‌های هفته کنارتان هستیم.

شماره تماس:
۰۲۵-۳۷۸۳۸۹۴۶