فلاتر (Flutter) چیست؟


۲۳ اسفند ۱۴۰۰
فلاتر (flutter) چیست؟

دنیای فناوری به‌سرعت در حال پیشرفت است و اگر به حوزه‌ی موبایل علاقه‌مند باشید، مطمئنا نام فلاتر (Flutter) را شنیده‌اید. ما در ادامه‌ی این مقاله به اینکه فلاتر و مزایای استفاده از آن چیست، می‌پردازیم.

فلاتر یک SDK برای توسعه‌ی رابط کاربری برنامه‌های موبایلی است که شما می‌توانید از آن برای ساخت برنامه‌های اندروید و iOS استفاده کنید. این ابزار در سال ۲۰۱۸ به‌صورت رسمی از طرف شرکت گوگل معرفی شد اما نسخه‌ی بتا فلاتر از سال ۲۰۱۵ در دسترس بوده است. حال فلاتر جزو ۱۱ ریپازیتوری برتر نرم‌افزاری در GitHub است و امروزه برنامه‌های مشهوری مانند Xianyu با بیش از ۵۰ میلیون نصب فعال توسط فلاتر توسعه داده شده‌اند.

مزایای فلاتر

صرفه‌جویی در وقت و هزینه

فلاتر ابزاری برای توسعه‌ی برنامه‌های cross-platform است یعنی توسعه‌دهندگان می‌توانند از برنامه‌های توسعه داده شده برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS خروجی بگیرند. به این شکل در وقت و هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

عملکرد فوق‌العاده

فلاتر به دو دلیل عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. علت اول این است که این ابزار از زبان Dart استفاده می‌کند و درنهایت کدها به زبان Native کامپایل می‌شوند. دوم اینکه فلاتر دارای Widgetهای مخصوص به خودش است و نیازی به دسترسی به OEMها نیست. به این شکل ارتباط کم‌تری بین برنامه و پلتفرم وجود خواهد داشت. با وجود این دو ویژگی برنامه‌هایی خواهیم داشت که از اجرای سریع آن‌ها مطمئن خواهیم بود و همچنین در زمان استفاده از آن‌ها با مشکل‌های کم‌تری مواجه خواهیم شد.

قابلیت hot reload

وجود قابلیت hot reload در فلاتر توانسته توجه بسیاری از توسعه‌دهندگان را به خود جلب کند. این قابلیت به شما امکان می‌‌دهد تا نتیجه‌ی تغییرات ایجاد شده در سورس‌کد را بلافاصله مشاهده کنید. به‌این شکل توسعه‌دهندگان راحت‌تر از قبل می‌توانند تمرکز خود را بر روی توسعه‌ی نرم‌افزار بگذارند و نیازی به هدر دادن زمان برای راه‌اندازی مجدد برنامه نیست.

سازگاری بسیار بالا

وجود Widgetهای اختصاصی فلاتر باعث می‌شود تا مشکل‌های نرم‌افزاری کم‌تری را تجربه کنید و همچنین به‌این شکل وقت کم‌تری را برای تست برنامه‌های خود بر روی سیستم‌عامل‌های قدیی‌تر خواهید گذاشت. علاوه‌براین‌ها می‌توانید مطمئن باشید که برنامه‌ی شما در سیستم‌عامل‌های آینده نیز به‌خوبی کار می‌کند.

متن‌باز

فلاتر یک ابزار متن‌باز است که توسط جامعه‌ی کاربری فعال پشتیبانی می‌شود و مستندات بسیار مفیدی برای کار با این ابزار در دسترس شما است.

جمع‌بندی

در حال حاضر فلاتر یکی از نوآورانه‌ترین فناوری‌های موبایلی بازار است و طبق مزیت‌های این ابزار می‌توان حدس زد که فلاتر در آینده نزدیک به یکی از انتخاب‌های بی‌بدیل توسعه‌دهندگان و کارفرماها تبدیل می‌شود.

منبع: https://medium.com/@concisesoftware/what-is-flutter-here-is-everything-you-should-know-faed3836253f

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

free liarafree liara

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته به‌صورت رایگان استفاده کنید.

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟

در تمامی روز‌های هفته کنارتان هستیم.

شماره تماس:
۰۲۵-۳۷۸۳۸۹۴۶