برنامه‌نویسی

Neo4j چیست؟

neo4j چیست؟

معرفی دیتابیس Neo4j

Neo4j یکی از معروف‌ترین سیستم مدیریت دیتابیس است که از خانواده دیتابیس‌های NoSQL به شمار می‌رود. Neo4j با Mysql و یا MongoDB متفاوت و دارای ویژگی‌های خاص خود است که این ویژگی‌ها، آن را در مقایسه با سایر سیستم‌های مدیریت دیتابیس، خاص می‌کند.

ساختار دیتابیس Neo4j

دیتابیس Neo4j داده‌ها را به صورت نمودار ذخیره و ارائه می‌کند و نه به‌صورت جدول یا JSON‌. در دیتابیس Neo4j کل داده‌ها توسط nodeها نمایش داده می‌شوند و شما می‌توانید رابطه‌ای بین nodeها ایجاد کنید. این بدان معناست که کل مجموعه دیتابیس مانند یک نمودار خواهد بود، به همین دلیل آن را از دیگر سیستم‌های مدیریت دیتابیس منحصربه‌فرد می‌کند. MS Access، SQL server و تمام دیتابیس‌های رابطه‌ای از tables، columns و row برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند اما Neo4j از این موارد استفاده نمی‌کند.

نحوه استفاده از دیتابیس Neo4j

Neo4j برای دیتابیس‌هایی که دارای روابط زیادی هستند، بهترین انتخاب است. همچنین، این تکنولوژی برای ذخیره داده‌هایی که دارای چند اتصال بین nodeها هستند، توصیه می‌شود. اینجاست که دیتابیس Neo4j از داده‌های رابطه‌ای راحت‌تر از دیتابیس‌های رابطه‌ای (relational database) استفاده می‌کند. زیرا نیازی به یک ساختار مشخص تعریف شده برای ذخیره داده‌ها، ندارد، فقط نیاز است داده‌ها را در Neo4j بارگذاری کنید، خود داده‌ها ساختار اصلی هستند. این سیستم مدیریت دیتابیس، دارای schema اختیاری است.

برخی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد وجود دارد که باعث می‌شود Neo4j را به عنوان جایگزینی برای دیگر سیستم‌های مدیریتی دیتابیس، بدانید. همچنین باید گفت، دیتابیس Neo4j برای ایجاد روابط بین داده‌ها، نیازی به Primary key و Foreign key ندارد. در اینجا می‌توانید هر ارتباطی بین هر node مورد نظر خود اضافه کنید. این قابلیت در Neo4j، آن را برای داده‌های شبکه (Network) بسیار مناسب می‌کند. شما می‌توانید از Neo4j در قسمت‌های مختلفی استفاده کنید:

  • شبکه اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر یا اینستاگرام
  • نمودار شبکه
  • تشخیص تقلب (Fraud Detection)
  • مدیریت داده‌ها
  • توصیه بلادرنگ محصول‌ها (Real-time product recommendation)
  • جستجوی منابع دیجیتالی بر مبنای نمودار (Graph based searched of digital assets)

منبع: https://www.geeksforgeeks.org/neo4j-introduction