Neo4j چیست؟

neo4j چیست؟

معرفی دیتابیس Neo4j

Neo4j یکی از معروف‌ترین سیستم مدیریت دیتابیس است که از خانواده دیتابیس‌های NoSQL به شمار می‌رود. Neo4j با Mysql و یا MongoDB متفاوت و دارای ویژگی‌های خاص خود است که این ویژگی‌ها، آن را در مقایسه با سایر سیستم‌های مدیریت دیتابیس، خاص می‌کند.

ساختار دیتابیس Neo4j

دیتابیس Neo4j داده‌ها را به صورت نمودار ذخیره و ارائه می‌کند و نه به‌صورت جدول یا JSON‌. در دیتابیس Neo4j کل داده‌ها توسط nodeها نمایش داده می‌شوند و شما می‌توانید رابطه‌ای بین nodeها ایجاد کنید. این بدان معناست که کل مجموعه دیتابیس مانند یک نمودار خواهد بود، به همین دلیل آن را از دیگر سیستم‌های مدیریت دیتابیس منحصربه‌فرد می‌کند. MS Access، SQL server و تمام دیتابیس‌های رابطه‌ای از tables، columns و row برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند اما Neo4j از این موارد استفاده نمی‌کند.

نحوه استفاده از دیتابیس Neo4j

Neo4j برای دیتابیس‌هایی که دارای روابط زیادی هستند، بهترین انتخاب است. همچنین، این تکنولوژی برای ذخیره داده‌هایی که دارای چند اتصال بین nodeها هستند، توصیه می‌شود. اینجاست که دیتابیس Neo4j از داده‌های رابطه‌ای راحت‌تر از دیتابیس‌های رابطه‌ای (relational database) استفاده می‌کند. زیرا نیازی به یک ساختار مشخص تعریف شده برای ذخیره داده‌ها، ندارد، فقط نیاز است داده‌ها را در Neo4j بارگذاری کنید، خود داده‌ها ساختار اصلی هستند. این سیستم مدیریت دیتابیس، دارای schema اختیاری است.

برخی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد وجود دارد که باعث می‌شود Neo4j را به عنوان جایگزینی برای دیگر سیستم‌های مدیریتی دیتابیس، بدانید. همچنین باید گفت، دیتابیس Neo4j برای ایجاد روابط بین داده‌ها، نیازی به Primary key و Foreign key ندارد. در اینجا می‌توانید هر ارتباطی بین هر node مورد نظر خود اضافه کنید. این قابلیت در Neo4j، آن را برای داده‌های شبکه (Network) بسیار مناسب می‌کند. شما می‌توانید از Neo4j در قسمت‌های مختلفی استفاده کنید:

  • شبکه اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر یا اینستاگرام
  • نمودار شبکه
  • تشخیص تقلب (Fraud Detection)
  • مدیریت داده‌ها
  • توصیه بلادرنگ محصول‌ها (Real-time product recommendation)
  • جستجوی منابع دیجیتالی بر مبنای نمودار (Graph based searched of digital assets)

منبع: https://www.geeksforgeeks.org/neo4j-introduction

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

free liarafree liara

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته به‌صورت رایگان استفاده کنید.

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟

در تمامی روز‌های هفته کنارتان هستیم.

شماره تماس:
۰۲۵-۳۷۸۳۸۹۴۶