Vue چیست؟


۱ اسفند ۱۴۰۰
Vue (ویو جی اس) چیست؟

Vue یکی از فریم‌ورک‌های Progressive زبان JavaScript است که توسط Evan You (ایوان یو) توسعه داده شده و از آن برای توسعه‌ی UI (رابط کاربری) و SPA (Single Page Application) استفاده می‌شود. یادگیری Vue بسیار آسان است و شما در مدت زمان کوتاهی با دانش HTML، CSS و JavaScript می‌توانید نحوه‌ی استفاده از این فریم‌ورک را یاد بگیرید.

ایده‌ی توسعه‌ی این فریم‌ورک از آن‌جا آمده که ایوان یو می‌خواست بهترین قابلیت‌های فریم‌ورک‌های React و Angular را با یکدیگر ترکیب کند و بهترین فریم‌ورک ممکن را بسازد. همچنین جالب است بدانید که ایوان یو قبل از ساخت Vue به‌عنوان یکی از مهندسان شرکت Google به توسعه‌ی فریم‌ورک Angular مشغول بوده است.

رقابت

هر فریم‌ورک دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که به‌همین دلیل شناخته می‌شود و بر فریم‌ورک‌های دیگر اولویت پیدا می‌کند. اگرچه جامعه‌ی کاربری فریم‌ورک Vue از جامعه‌ی کاربری کتابخانه React کوچک‌تر است اما این فریم‌ورک در ۵ سال گذشته، رکورددار بیشترین Start در GitHub بوده است.

تکامل و رشد

فریم‌ورک Vue از آن زمان که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، تابه‌حال مداوما در حال توسعه و بهتر شدن است. این فریم‌ورک در سال ۲۰۱۸ از فریم‌ورک Angular پیشی گرفت و در بازار مشهورتر شد. علاوه‌براین‌ها ایوان یو در اواخر سال ۲۰۱۸ انتشار Vue 3.0 را اعلام کرد که نشان‌دهنده‌ی رشد و تکامل سریع این فریم‌ورک نسبت به رقبای خودش است.

در ادامه به برخی ویژگی‌هایی می‌پردازیم که از نظر ما از عامل‌های اصلی رشد سریع فریم‌ورک Vue هستند.

سادگی یادگیری و جامع بودن مستندات

مستندات فریم‌ورک Vue بسیار جامع است و می‌توانیم آن را از بهترین مستندات حال حاضر در بین فریم‌ورک‌های مختلف بدانیم. به‌کمک این مستندات یکپارچه می‌توانید بی‌دردسر و گام به گام به یادگیری فریم‌ورک Vue بپردازید و خسته نشوید.

کدهای ماژولار با قابلیت استفاده‌ی مجدد

در فریم‌ورک Vue مانند فریم‌ورک React می‌توانیم از کدهایی که یک‌بار به‌صورت Component (کامپوننت) نوشته شده مجددا در بخش‌ها و یا پروژه‌های دیگری استفاده کنیم.

توسعه‌ی برنامه برای تلفن‌های همراه

یکی دیگر از ویژگی‌های با ارزش فریم‌ورک Vue، امکان توسعه‌ی برنامه برای تلفن‌‌های همراه به‌صورت cross-platform است. دقیقا مشابه با React Native، در اکوسیستم Vue فریم‌ورکی با نام Weex وجود دارد که توسط شرکت Alibaba (علی بابا) به‌منظور توسعه‌ی رابط‌های کاربری تلفن‌های همراه توسعه داده شده است.

توسعه‌ی آسان

توسعه‌ی آسان برنامه‌هایتان را از همان ابتدای کار با فریم‌ورک Vue تجربه خواهید کرد. برای ایجاد هر کامپوننت تنها کافی است که کدهای خود را در یک فایل .vueقرار دهید و علاوه‌براین‌ها نیازی به مدیریت ساختارهای اضافی نخواهید داشت.

اکوسیستم توسعه

این فریم‌ورک یک جامعه‌ی کاربری بسیار فعال و پرجنب و جوش دارد که به تکامل و رشد این فریم‌ورک بسیار کمک می‌کند. همچنین جامعه‌ی کاربری این فریم‌ورک ابزارها و کتابخانه‌های مختلفی را برای تسهیل فرایند توسعه ارائه می‌دهد که برای مثال می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

منبع: https://linuxhint.com/about_vue_js

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته رایگان استفاده کنید.

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

تجربه کار باliara_cloud@امروز خیلی خوب بود. یکی از سرویس هام رو منتقل کردم روش و راضیم. انقد سریع و جذاب کارم راه افتادم اصن باورم نمیشد! برعکس سرویس های PaaS دیگه با اون همه پیچیدگیشون. دمتون گرم
...

MohammadReza
liara testimonial
keikaavousi

بعد از بسته شدن @fandoghpaas و ناراحتی همه‌مون از اینکه یه سرویس خوب و صادق نمی‌تونه از پس هزینه‌ها بر بیاد، سرویسم رو منتقل کردم به پاس لیارا (https://liara.ir @liara_cloud) . تجربه راحت و خوب. تفاوت‌هایی داشت که کمی کار می‌خواست ولی تا الان کاملا راضی.

jadi
liara testimonial
jadi

یه خسته نباشید باید به تصمیمliara_cloud@بگم،
بعد از چندین روز سرکله زدن با سرویس های مشابه بالاخره تصمیم گرفتم لیارا رو امتحان کنم و باور نمیشه ۱۰ دقیقه بیشتر وقت نبرد،
دمتون گرم.

Arch
liara testimonial
EbadiDev

واسه سرویس PaaS با اختلاف لیارا بهترین رابط کاربری داره و یکی از مزیت‌های سرویس دیتابیس‌شون اینه که خودشون به صورت دوره‌ای بکآپ میگیرن.
...

Ali Najafi
liara testimonial
me_ali_najafi

یکی از کارهای خوبی که جدیداً میکنم اینه که یه دیتابیس روی لیارا میسازم و به پروژه وصل میکنم اینطوری هم خونه و هم محل کار دیتابیس بروز رو دارم و راحت میتونم ادامه بدم کار روliara_cloud@

Navid
liara testimonial
1navid

عاشقliara_cloud@شدم درسته در حد AWS نیست ولی خب تجربه خوبی واسه پروژه های داخل ایران ارائه میده، میتونم رو CD هم اجراش کنم

Amir H Shekari
liara testimonial
vanenshi

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟
تلفن واحد فروش:
۰۲۵-۳۳۵۵۷۶۱۹ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)
تلفن واحد فروش: ۳۳۵۵۷۶۱۹-۰۲۵ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)