با افزایش اعتبار در جشنواره عیدانه لیارا، ۲۵ درصد اعتبار هدیه دریافت کنید. (فرصت محدود)

پروژه‌هایی که می‌توانید با Node.js انجام دهید

پروژه‌هایی که می‌توانید با node.js انجام دهید

JavaScript یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در جهان و Node.js یک فناوری پیشرفته برای استفاده از JavaScript در بک‌اند برنامه‌های وب است. هر ساله Node از نظر ویژگی‌ها و محبوبیت رکورد جدیدی ثبت می‌کند و ما در این مقاله تصمیم داریم تا پروژه‌هایی که با Node.js می‌توانید انجام دهید را با یکدیگر بررسی کنیم.

با محبوبیت روزافزون Node.js می‌توانیم برنامه‌های متفاوتی در مقیاس‌های بزرگ با اهداف‌ تجاری و بازارهای هدفمند ایجاد کنیم و همچنین از مزیت‌هایی مانند مناسب بودن برای معماری میکروسرویس و عملکرد بالا بهره ببریم.

شما در این مقاله داستان‌های شرکت‌های بزرگی مانند Uber، LinkedIn یا eBay را نخواهید خواند و سعی خواهیم کرد به پروژه‌های روزانه‌ای که می‌توانیم با Node.js انجام دهیم، بپردازیم. این مثال‌های کاربردی Node.js نیز می‌توانند ایده‌های جالبی به شما ارائه دهند.

محبوبیت Node.js در سال ۲۰۲۰

از Node.js بیشتر برای توسعه‌ی برنامه‌های بزرگ استفاده می‌شود و این تکنولوژی قصد ندارد جایگاه PHP را به عنوان پراستفاده‌ترین فناوری وب بگیرد. البته بر اساس آمارهای W3Techs، سهم Node.js در وبسایت‌ها همچنان در حال رشد است:

محبوبیت node.js در سال ۲۰۲۰

البته بر اساس آخرین نظرسنجی‌‌های Stack Overflow، فناوری Node.js با ۵۱.۴% رای، محبوب‌ترین فناوری میان دسته‌ی فریم‌ورک‌ها، کتابخانه‌ها و ابزارها است.

نظرسنجی stack overflow

مهم‌تر از همه این است که توسعه‌دهندگان کار با Node.js را دوست دارند، زیرا نه تنها باعث می‌شود از کدهای JavaScript در بک‌اند استفاده کنند بلکه به کمک این تکنولوژی پروژه‌هایی را دریافت می‌کنند که از نظر فنی و تجاری هیجان انگیزتر هستند.

برنامه‌ی Node.js برای آپلود و مدیریت ویدیوها

توضیحات

StageClip یک شرکت مستقر در انگلستان است که فیلم‌های فارغ ‌التحصیلی منحصربه‌فرد را به دانشگاه‌ها ارائه می‌دهد. آن‌ها با توجه به شیوع COVID مجبور شدند تا مدل تجاری خود را تغییر دهند. حال با مفهوم فارغ التحصیلی مجازی روبرو شدند و به این صورت دانشجویان سخنرانی فارغ التحصیلی خود را از طریق برنامه وب آپلود می‌کنند. یک سیستم کاملا جدید که باید در مدت زمان محدود ساخته شود.

Node.js

توسعه‌دهندگان برای انجام این پروژه زبان JavaScript را درنظر گرفتند، به این صورت که React در فرانت‌اند و از Node.js برای بک‌اند استفاده کردند. دلیل استفاده از این تکنولوژی‌ها هم ترافیک بالا و اهمیت بالای مقیاس‌پذیری در این پروژه بود.

مدیریت و عملکرد محتوا را با Node.js بهبود ببخشید

توضیحات

Reservix یکی از بزرگترین سرویس‌‌های فروش بلیط در آلمان است. آن‌ها نیاز دیدند که کارایی سیستم خود را برای نویسندگان و کاربران برنامه‌های وب بهبود ببخشند. CMS فعلی باید از نو ساخته می‌شد.

Node.js

تیم Reservix یک طراحی UI برای برنامه‌‌ی جدید خود در نظر گرفت و آن طرح توسط توسعه‌دهندگان React و Node.js به یک برنامه‌ی واقعی تبدیل شد. این پروژه Node.js برای دیتابیس به PostgreSQL متکی بود.

از Node.js برای ساخت یک فریم‌ورک سطح بالا استفاده کنید

توضیحات

Brickvest یک شرکت فین‌تک مستقر در لندن است که در صنعت املاک و مستغلات فعالیت می‌کند. آن‌ها تصمیم گرفتند که برای شرکای خود یک فریم‌ورک سطح بالا بسازند زیرا اینگونه می‌توانستند برنامه‌های MVP و برنامه‌های اصلی خود را سریع‌تر بسازند.

Node.js

از Node.js به عنوان پایه و اساس یک سیستم کاملا سفارشی‌سازی شده استفاده شد که شامل معماری service-oriented نیز بود و به عنوان gateway سرویس‌های اکسترنال استفاده می‌شد. همچنین برای مدیریت داده‌ها از Tesseract استفاده شد که نه تنها باعث ارسال و دریافت داده‌ها به صورت real-time می‌شد بلکه همگام‌سازی داده‌ها بین سرویس‌های جداگانه را نیز فراهم می‌کرد.

جمع‌بندی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید با گذشت زمان، توسعه‌ی بک‌اند بیشتر و بیشتر به سمت استفاده از Node.js می‌رود. نمونه‌هایی از پروژه‌های Node.js که در این مقاله دیدید:

  • یک برنامه‌ی وب بسیار مقیاس‌پذیر برای کاربران خاص،
  • یک سیستم پیچیده مدیریتی برای کاربران مختلف،
  • یک فریم‌ورک فین‌تک سطح بالا.

با استفاده از Node.js کارهای بیشتری نیز می‌توانید انجام دهید.

منبع: https://tsh.io/blog/nodejs-projects

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

free liarafree liara

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از زبان Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته به‌صورت رایگان استفاده کنید.

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟

در تمامی روز‌های هفته کنارتان هستیم.

شماره تماس:
۰۲۵-۳۷۸۳۸۹۴۶