برنامه‌نویسی

راهنمای اتصال دامنه‌ی اختصاصی به برنامه‌های لیارا


۲۳ اسفند ۱۳۹۷

در این نوشته به بررسی بخش دامنه‌ها در سرویس ابری لیارا می‌پردازیم.

دریافت ساب‌دامنه‌ی رایگان

در لیارا هر برنامه یک ساب‌دامنه‌ی رایگان به صورت my-website.liara.run دریافت می‌کند. کافیست در هنگام ثبت برنامه جدید نامی یکتا وارد کنید تا دامنه بلافاصله پس از ایجاد برنامه تهیه شود. این دامنه‌ برای تست و بررسی نرم افزار و یا ارائه پیش‌نمایش به کارفرما و همکاران‌تان بسیار کاربردی است.

راهنمای اتصال دامنه‌ی اختصاصی به برنامه‌های لیارا

آموزش ویدیوئی متصل کردن دامنه‌ اختصاصی

آموزش گام‌به‌گام متصل کردن دامنه‌ اختصاصی

ابتدا باید دامنه‌ی مورد نظر خود را خریداری کنید و سپس با استفاده از یک DNS Service آن را به لیارا متصل کنید. ما سرویس Cloudflare را پیشنهاد می‌کنیم.

استفاده از Cloudflare

کلودفلر یکی از بهترین سرویس‌های ارائه دهنده رایگان DNS است که به عنوان یک واسط میان برنامه شما و کاربران قرار میگیرد و امکاناتی را در اختیار شما قرار خواهد داد. امکاناتی مانند مدیریت DNS ها، مشاهده ترافیک برنامه، محدودسازی، محافظت در برابر حملات DDOS و…

برای این منظور باید پس از خریداری دامنه‌ی خود، در کلودفلر ثبت نام کنید و دامنه‌ی خود را در آن ثبت کنید. این سرویس به شما NameServer هایی را خواهد داد که باید در پنل مدیریت دامنه‌ی‌تان آن‌ها را وارد کنید.

تنظمات Cloudflare برای اتصال دامنه‌ی اختصاصی به برنامه‌های لیارا

سپس باید منتظر فعال‌شدن دامنه‌ی‌تان بمانید. اگر دامنه‌ی‌تان در Cloudflare تایید و فعال‌شد، می‌توانید مراحل بعدی را برای اتصال به لیارا پیش ببرید.

ثبت دامنه در پنل لیارا

پس از تایید دامنه در کلود فلر قابلیت های مختلف آن برای شما باز خواهد شد. حال به پنل لیارا برگشته و از بخش دامنه ها، کلید +‌افزودن دامنه از قسمت بالا-چپ را فشار دهید. سپس نام دامنه را وارد کرده و انتخاب کنید که دامنه را می‌خواهید به برنامه یا سرویس فایل متصل کنید. پس از ثبت دامنه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید در بخش DNS های کلودفلر وارد کنید.

در پنل کلودفلر، بخش DNS اطلاعات داده شده را به صورت زیر وارد کنید:

تنظمات Cloudflare برای اتصال دامنه‌ی اختصاصی به برنامه‌های لیارا

توجه داشته باشید که حتما باید ابرنارنجی رنگی که مقابل رکورد CNAME قرار می‌گیرد را غیر فعال کنید تا به رنگ خاکستری تبدیل شود.

و حالا اگر همه چیز را به درستی انجام داده باشید، بعد از حداکثر ۵ دقیقه، دامنه‌ی‌تان فعال می‌شود.

افزودن ساب‌دامنه‌ی اختصاصی

مراحلی که برای ثبت دامنه‌ی اختصاصی گفته شد را می‌توانید برای ساب‌دامنه‌های‌تان هم تکرار کنید. برای مثال، برای اتصال ساب‌دامنه‌ای مانند blog.example.ir، از بخش دامنه‌های لیارا آن را ایجاد کنید و سپس در Cloudflare رکوردهای CNAME و TXT خواسته شده را وارد کنید.

www.yourdomain.ir باید به صورت جداگانه یک زیر دامنه در نظر گرفته شود و در کنار دامنه عادی ثبت شود.