با افزایش اعتبار در جشنواره عیدانه لیارا، ۲۵ درصد اعتبار هدیه دریافت کنید. (فرصت محدود)

چرا نباید در لیارا از PM2 و یا Nodemon و Forever استفاده کنیم!


۲۳ اسفند ۱۳۹۷

احتمالا شما هم مانند سایر برنامه‌نویس‌های JavaScript از یکی از ابزارهای بروزرسانی خودکار برنامه‌ی‌تان استفاده می‌کنید. این ابزار ها در اجرای برنامههای NodeJS در سمت کاربر یا سرور نقشی اساسی دارند. اما در سرویس ابری لیارا اکیدا توصیه می‌کنیم که از هیچ‌کدام از این ابزارها استفاده نکنید. شاید سادگی زیباتر است 🙂

node app.js

خب، پس از این مقدمه کوتاه بیایید نگاهی دقیق‌تر به کاربردهای این ابزارهای محبوب بیندازیم. بیشترین استفاده های این ابزار ها برای موارد زیر است:

 • بروزرسانی خودکار مرورگر
 • بروزرسانی برنامه پس از تغییر کدهای برنامه
 • تلاش برای اجرای دوباره برنامه پس از دریافت خطا و بسته‌شدن ناگهانی آن
 • استفاده برای مانیتور کردن منابع مصرفی برنامه
 • کلاسترکردن برنامه و افزایش سرعت

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، اکثر این کاربری‌ها در زمان توسعه‌ی نرم‌افزار کاربردی هستند و در زمان اجرای برنامه برای کاربران نهایی‌مان و یا همان نسخه‌ی production برنامه، نیازی به این امکانات نداریم و بیشتر باعث کندشدن برنامه می‌شوند.

هر بار که برنامه‌ی‌تان را روی سرورهای لیارا مستقر می‌کنید، به‌صورت خودکار به‌روز شده و restart می‌شود. نکته‌ی جذاب‌تر این است که هر زمان برنامه‌ی‌تان با یک خطای کنترل نشده مواجه شود و اصطلاحا crash کند، لیارا به صورت خودکار برنامه را ری‌استارت می‌کند تا برنامه‌ی‌تان پاسخ‌گوی کاربران‌تان باشد. در این زمان می‌توانید با خیال راحت لاگ‌های برنامه را از داشبورد لیارا مشاهده کنید و خطا را رفع کنید. ضمنا لیارا گزارشات منابع مصرفی برنامه‌ی‌تان را در اختیارتان قرار می‌دهد. به‌زودی هم قابلیت کلاسترکردن برنامه به پنل لیارا اضافه می‌شود.

با این شرایط، همیشه بهتر است که اسکریپت start تان، یک node app.js ساده باشد.

اما برای محیط توسعه چه کنیم؟ در هر حال، در محیط توسعه به این ابزارها نیاز داریم. برای حل این مشکل، می‌توانید یک اسکریپت دیگر با نام دلخواه‌تان به لیست اسکریپت‌ها در فایل package.json برنامه‌ی‌تان اضافه کنید و از ابزار دلخواه‌تان برای سرو کردن برنامه استفاده کنید.

// package.json

{
 "scripts": {
  "start": "node app.js",
  "dev": "nodemon app.js"
 }
}

در مثال بالا مشاهده می‌کنید که از ۲ اسکریپت برای اجرای برنامه در محیط‌های توسعه و پروداکشن استفاده شده‌است. لیارا از دستور npm start برای اجرای برنامه استفاده خواهد کرد و شما برای محیط توسعه‌ی‌تان می‌توانید از npm run dev استفاده کنید که برنامه را با Nodemon اجرا خواهد کرد.

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

free liarafree liara

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از زبان Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته به‌صورت رایگان استفاده کنید.

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟

در تمامی روز‌های هفته کنارتان هستیم.

شماره تماس:
۰۲۵-۳۷۸۳۸۹۴۶