انتشار نسخه‌ی جدید CLI لیارا، سرعت بیشتر با هاردهای SSD و امکانات بیشتر


۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

در طی سه هفته‌ی اخیر، حسابی مشغول پیاده‌سازی قابلیت‌هایی بودیم که کابران سرویس ابری لیارا درخواست کرده بودند. در این نوشته، قابلیت‌های جدیدی که به لیارا اضافه‌شده‌اند را مرور می‌کنیم.

انتقال سرویس‌ها به روی هاردهای SSD و NVME

برای افزایش کیفیت سرویس‌ها، حدود ۹۵ درصد برنامه‌ها، دیتابیس‌ها و سرویس‌های فایل کاربران را به روی هاردهای SSD و NVME انتقال دادیم. ضمن این که تمام build ها و دیپلوی‌هایی که انجام می‌دهید، از هفته‌ی پیش به روی این هاردهای جدید منتقل شده‌اند که باعث افزایش چشمگیر سرعت شده‌اند.

هارد‌های پرسرعت SSD لیارا

انتشار نسخه‌ی 1.0 Liara CLI

در این نسخه پارامترهای مختلفی را به دستورات اضافه کردیم. برای مثال با پارمتر جدید -h می‌توانید راهنمای دستورات لیارا را مشاهده کنید:

liara -h
liara deploy -h
liara login -h

و یا برای لاگین می‌توانید به این شکل اقدام کنید:

liara login --email me@gmail.com --password 123456

این شیوه‌ی لاگین، بیشتر برای محیط‌های CI / CD کاربردی است.

برای ارتقا به این نسخه و یا نصب آن، از دستور زیر استفاده کنید:

npm i -g @liara/cli

برای مشاهده‌ی کامل مستندات، به صفحه‌ی npm مراجعه کنید.

امکان اجرای مستقیم image های Docker

با این قابلیت، دیگر نیازی نیست که خودتان برای هر سرویسی که قصد استفاده از آن را دارید، یک image بسازید. بلکه می‌توانید از image هایی که قبلا در رجیستری‌هایی مثل DockerHub منتشر شده‌اند، به صورت مستقیم در لیارا استفاده کنید.

دیپلوی ایمیج وردپرس در لیارا

امکان مشاهده‌ی لاگ‌های برنامه از طریق CLI

مشاهده لاگ‌های برنامه از طریق CLI لیارا

امکان لغو مرحله‌ی ساخت برنامه

در شرایط مختلفی، مانند زمانی که یک اشتباه صورت گرفته و قصد دارید که عملیات استقرار را لغو کنید، در CLI لیارا می‌توانید کلیدهای ترکیبی Ctrl+C را فشار دهید تا عملیات لغو شود.

ضمن این که بخش «رویدادها» از این پس در پنل لیارا به‌صورت آنی رویدادها را نمایش خواهد داد و نیازی به رفرش‌کردن صفحه ندارید. امکان لغو build در این بخش نیز وجود دارد. امکان لغو از طریق پنل، بیشتر زمانی کاربردی است که build از داخل کامپیوتر دیگری اجرا می‌شود، مانند محیط‌های CI / CD.

لغو دیپلوی در لیارا

محدودشدن زمان ساخت برنامه به ۱۰ دقیقه

برای این که بتوانیم سطح کیفیت سرویس‌مان را حفظ کنیم و سرعت build را همیشه برای همه‌ی کاربران بالا نگه داریم، محدودیت ۱۰ دقیقه‌ای بر روی زمان build شدن برنامه‌ها اعمال کردیم. اکثر برنامه‌های لیارا در کمتر از ۲ دقیقه build شده و منتشر می‌شوند و به احتمال زیاد این محدودیت تاثیر خاصی در عملیات‌های استقرار شما نخواهد داشت. اگر هم احیانا با محدودیت ۱۰ دقیقه‌ای مواجه شدید، احتمالا باید بهبودهایی در برنامه‌ی‌تان اعمال کنید.

فایل .liaraignore

به‌صورت پیش‌فرض، زمانی که دستور liara deploy را وارد می‌کنید، تمام فایل‌های برنامه‌ی‌تان آپلود می‌شوند تا عملیات استقرار آغاز شود. با پیشنهاد شما کاربران عزیز، فایلی تحت عنوان .liaraignore را از این پس می‌توانید در برنامه‌های‌تان تعریف کنید. همان‌طور که حدس می‌زنید، این فایل دقیقا مثل .gitignore عمل می‌کند و نام هر فایل یا پوشه‌ای را که در آن بنویسید، CLI از آن‌ها چشم‌پوشی می‌کند.

ارائه‌ی یک وب‌سرویس ساده برای عملیات استقرار

در نسخه‌ی جدید وب‌سرویس لیارا، این امکان فراهم شده که بتوانید با یک API ساده، برنامه‌های‌تان را دیپلوی کنید. با وب‌سرویس لیارا، می‌توانید بدون نیاز به استفاده از پنل لیارا از امکانات مختلف بهره‌مند شوید و شاید با ایده‌های خلاقانه‌ی‌تان، سرویس‌ها و پلتفرم‌های جدیدی طراحی کنید.

مشاهده لاگ‌های برنامه از طریق CLI لیارا

به زودی در بخش مستندات لیارا، مستندات API را اضافه می‌کنیم.

امیدواریم که این امکانات، بتواند رضایت شما را جلب کند. ما همچنان سخت در تلاشیم تا سایر امکانات پیشنهادی شما را به لیارا اضافه کنیم. لطفا نظرات و پیشنهادات‌تان را از طریق شبکه‌های اجتماعی به گوش ما برسانید.

برای ارائه پیشنهادات و یا نظرات‌ درباره لیارا، می‌توانید از طریق توئیتر، تلگرام و یا اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

free liarafree liara

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته به‌صورت رایگان استفاده کنید.

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟

در تمامی روز‌های هفته کنارتان هستیم.

شماره تماس:
۰۲۵-۳۷۸۳۸۹۴۶