Gatsby چیست؟


۵ اسفند ۱۴۰۰
gatsby (گتسبی جی اس) چیست؟

Gatsby یک فریم‌ورک SSG مبتنی بر GraphQL و React است که به‌دلیل عملکرد سریع برنامه نهایی و برخی دیگر از ویژگی‌های ارائه شده، توجه توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرده و به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از اجزای اصلی توسعه‌ی مدرن وب است.

جالب‌تر آنکه شما در حال بازدید از یک وبسایت Gatsby هستید و ما برای بهبود تجربه‌ی کاربری در لیارا از این فریم‌ورک استفاده کرده‌ایم. ما تصمیم داشتیم تا با رعایت بالاترین استانداردهای دسترسی، صفحه‌های وب در سریع‌ترین زمان ممکن بارگیری شوند.

آشنایی با مفاهیم و تکنولوژی‌های وب مدرن

Gatsby را می‌توان مخلوق وب مدرن دانست. در این میان مفاهیم و تکنولوژی‌هایی مانند معماری Jamstack و SSG (Static Site Generator)ها باعث می‌شوند تا بارگیری وبسایت‌ها سریع‌تر انجام شود و همچنین تجربه‌ی کاربری روان‌تری را به ارمغان بیاوریم.

Gatsby یک فریم‌ورک SSG است

وب‌سایت‌های استاتیک را می‌توانیم وب‌سایت‌هایی بدانیم که با قرار گرفتن یک فایل HTML بر روی سرور، در دسترس عموم قرار گرفته‌اند. حال شاید با خود بگویید که این وبسایت‌ها از سال ۱۹۹۰ وجود داشته‌اند بنابراین چه مشخصه‌ای در SSGها نوآورانه بوده است؟

ما به‌کمک SSGها می‌توانیم محتوا dynamic در صفحه‌های وب داشته باشیم. در سیستم‌های سنتی‌تر مثل WordPress یا Drupal باید درخواست کاربر پردازش می‌شد و اطلاعات رندر شده‌ی نهایی به‌صورت یک فایل HTML در پاسخ به کاربر ارسال می‌شد اما SSGها تمامی اطلاعات را در زمان build از یک API دریافت می‌کنند و فایل‌های استاتیک نهایی بر روی سرور قرار خواهند گرفت.

این روش چندین مزیت دارد که مهم‌ترین آن‌‌ها را می‌توانیم سرعت و قابل اطمینان بودن وب‌سایت build شده بدانیم. حتی علاوه‌بر سرعت بالای بارگیری سایت‌های استاتیک در مرورگر، دیگر نگران خطر افزایش ترافیک و ایجاد مشکل برای داده‌های دیتابیس را نخواهیم داشت.

یکی دیگر از مزایای کلیدی SSGها این است که برای ارائه محتوا به یک CMS یا یک دیتابیس متکی نیستند و شما می‌توانید محتوا را از هر API که با ساختار SSG شما سازگار باشد، دریافت کنید. اگرچه برخی SSGها به فایل‌‌های Markdown محدود می‌شوند اما در Gatsby این‌گونه نیست و گزینه‌های متنوع‌تری را در پیش روی خود خواهید داشت.

همچنین لازم به ذکر هست که با توجه به عملکرد سریع سایت‌های استاتیک می‌توانیم بهبود وبسایت برای موتورهای جستجو (SEO) را از مزایای SSGها بدانیم.

فریم‌ورک Gatsby از معماری Jamstack پیروی می‌کند

JAMstack (جم-استک)

Jamstack معماری است که در آن از زبان JavaScript، فایل‌های Markup و API برای ساخت وبسایت‌های مدرن استفاده می‌شود.

  • به‌کمک زبان JavaScript، داده‌ها به‌صورت خودکار با رابط کاربری ترکیب می‌شوند و در معماری Jamstack هیچ محدودیتی در فریم‌ورک‌ها و کتابخانه‌هایی که می‌توانید برای این کار استفاده کنید، وجود ندارد.
  • در این معماری می‌توان APIها را قطعه‌ای از پازل دانست که داده‌ها را به‌کمک آن دریافت می‌کنیم.
  • و در آخر M به Markup اشاره داره و ما می‌توانیم فایل‌های Markup را سورسی برای ساخت فایل‌های HTML بدانیم.

حال در فریم‌ورک Gatsby از کتابخانه React برای ایجاد رابط کاربری و از GraphQL برای اتصال کامپوننت‌ها به API استفاده می‌شود. در این میان شما با استفاده از پلاگین‌ها می‌توانید GraphQL API مورد نیاز خود برای دریافت محتوا را به سیستم‌های مدیریت محتوایی مانند Contentful، WordPress و Strapi اضافه کنید.

منبع: https://www.mparticle.com/blog/what-is-gatsby

همچنین بخوانید:

معرفی هاست رایگان Gatsby

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته رایگان استفاده کنید.

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

تجربه کار باliara_cloud@امروز خیلی خوب بود. یکی از سرویس هام رو منتقل کردم روش و راضیم. انقد سریع و جذاب کارم راه افتادم اصن باورم نمیشد! برعکس سرویس های PaaS دیگه با اون همه پیچیدگیشون. دمتون گرم
...

MohammadReza
liara testimonial
keikaavousi

بعد از بسته شدن @fandoghpaas و ناراحتی همه‌مون از اینکه یه سرویس خوب و صادق نمی‌تونه از پس هزینه‌ها بر بیاد، سرویسم رو منتقل کردم به پاس لیارا (https://liara.ir @liara_cloud) . تجربه راحت و خوب. تفاوت‌هایی داشت که کمی کار می‌خواست ولی تا الان کاملا راضی.

jadi
liara testimonial
jadi

یه خسته نباشید باید به تصمیمliara_cloud@بگم،
بعد از چندین روز سرکله زدن با سرویس های مشابه بالاخره تصمیم گرفتم لیارا رو امتحان کنم و باور نمیشه ۱۰ دقیقه بیشتر وقت نبرد،
دمتون گرم.

Arch
liara testimonial
EbadiDev

واسه سرویس PaaS با اختلاف لیارا بهترین رابط کاربری داره و یکی از مزیت‌های سرویس دیتابیس‌شون اینه که خودشون به صورت دوره‌ای بکآپ میگیرن.
...

Ali Najafi
liara testimonial
me_ali_najafi

یکی از کارهای خوبی که جدیداً میکنم اینه که یه دیتابیس روی لیارا میسازم و به پروژه وصل میکنم اینطوری هم خونه و هم محل کار دیتابیس بروز رو دارم و راحت میتونم ادامه بدم کار روliara_cloud@

Navid
liara testimonial
1navid

عاشقliara_cloud@شدم درسته در حد AWS نیست ولی خب تجربه خوبی واسه پروژه های داخل ایران ارائه میده، میتونم رو CD هم اجراش کنم

Amir H Shekari
liara testimonial
vanenshi

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟
تلفن واحد فروش:
۰۲۵-۳۳۵۵۷۶۱۹ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)
تلفن واحد فروش: ۳۳۵۵۷۶۱۹-۰۲۵ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)