Microsoft SQL Server چیست؟


۲۸ تیر ۱۳۹۹
microsoft sql server چیست؟

دیتا مجموعه‌ای از ارقام و اطلاعات بی‌ارزش است که در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند، ما دیتای زیادی را از طریق اینترنت و یا منابع دیگر، در اختیار کاربران قرار داده‌ایم. برای ویرایش دیتا، سال‌ها پیش SQL یا Structured Query Language معرفی شد. نسخه‌های مختلفی از SQL در بازار وجود دارد که هرکدام توسط سازمان‌های مختلفی معرفی شده‌اند. در این مقاله با نسخه‌ای از SQL که توسط Microsoft معرفی شده است، آشنا خواهیم شد.

معرفی دیتابیس Microsoft SQL Server

 1. Microsoft SQL server و یا MS SQL Server، یک زبان پرس‌و‌جو (query language) است که برای تعریف و ویرایش دیتا استفاده می‌شود.
 2. MS SQL Server یک سیستم مدیریت دیتابیس‌های رابطه‌ای (RDBMS) است که توسط Microsoft توسعه داده شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است.
 3. SQL و SQL Server در دو لایه ایجاد شده‌اند، به صورتی که SQL Server برای ارتباط و تعامل با دیتابیس‌های رابطه‌ای توسط SQL، ساخته شده است.
 4. MS SQL Server شامل T-SQL یا Transact-SQL می‌شود که تمرکز اصلی آن بر روی مدیریت تراکنش‌ها (transactions) است.
 5. از آنجایی که این سیستم توسط Microsoft توسعه داده شده است، تنها بر روی محیط‌های Microsoft کار می‌کرد، تا اینکه در سال ۲۰۱۶ برای سیستم‌عامل‌های لینوکسی نیز در دسترس قرار گرفت.

MS SQL Server از Database Engine، Relational Engine و Storage Engine تشکیل شده است، که هر کدام از آن‌ها را در زیر توضیح می‌دهیم.

Database Engine

دیتابیس‌ها مجموعه‌ای از داده‌های مختلف هستند که کاربران می‌توانند هر نوع ویرایش و تغییری را بر روی آن‌ها انجام دهند.

 1. database engine شامل relational engine می‌شود که کاربر می‌تواند کوئری‌های خود را توسط آن اجرا کند. همچنین دارای storage engine است که توسط آن فایل‌ها، ایندکس‌ها و روند این سیستم را مدیریت می‌کند.
 2. همچنین database engine آبجکت‌هایی نظیر triggers، views، procedures و … را ایجاد می‌کند.

Relational Engine

Relationalها ارتباطاتی در میان دو دیتابیس یا در یک دیتابیس هستند که در قالب ردیف‌ها و ستون‌ها، که جدول نام دارند، ذخیره می‌شوند.

 1. کوئری‌ها، حافظه یا memory، بافر، threadها و … را مدیریت می‌کند.
 2. شامل لایه دیگری به نام storage engine می‌شود.

Storage Engine

 1. ذخیره‌سازی دیتا را مدیریت می‌کند.
 2. این کار را با استفاده از سیستم‌هایی نظیر دیسک‌ها و Storage Area Network یا SAN انجام می‌دهد.

در اینجا متوقف نشوید و یادگیری خودتان را ادامه دهید. تمام نکات مهم در رابطه با ساختار داده و الگوریتم‌ها را نیز یاد بگیرید تا در این مسیر با سرعت بیشتری جلو برید.

منبع: https://www.geeksforgeeks.org/introduction-of-ms-sql-server

برچسب‌ها:

خدمات رایگان لیارا

۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

هاست رایگان برای دیتابیس‌

دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

سرویس DNS رایگان

به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته رایگان استفاده کنید.

ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

هاست رایگان برای انواع وبسایت

تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

تجربه کار باliara_cloud@امروز خیلی خوب بود. یکی از سرویس هام رو منتقل کردم روش و راضیم. انقد سریع و جذاب کارم راه افتادم اصن باورم نمیشد! برعکس سرویس های PaaS دیگه با اون همه پیچیدگیشون. دمتون گرم
...

MohammadReza
liara testimonial
keikaavousi

بعد از بسته شدن @fandoghpaas و ناراحتی همه‌مون از اینکه یه سرویس خوب و صادق نمی‌تونه از پس هزینه‌ها بر بیاد، سرویسم رو منتقل کردم به پاس لیارا (https://liara.ir @liara_cloud) . تجربه راحت و خوب. تفاوت‌هایی داشت که کمی کار می‌خواست ولی تا الان کاملا راضی.

jadi
liara testimonial
jadi

یه خسته نباشید باید به تصمیمliara_cloud@بگم،
بعد از چندین روز سرکله زدن با سرویس های مشابه بالاخره تصمیم گرفتم لیارا رو امتحان کنم و باور نمیشه ۱۰ دقیقه بیشتر وقت نبرد،
دمتون گرم.

Arch
liara testimonial
EbadiDev

واسه سرویس PaaS با اختلاف لیارا بهترین رابط کاربری داره و یکی از مزیت‌های سرویس دیتابیس‌شون اینه که خودشون به صورت دوره‌ای بکآپ میگیرن.
...

Ali Najafi
liara testimonial
me_ali_najafi

یکی از کارهای خوبی که جدیداً میکنم اینه که یه دیتابیس روی لیارا میسازم و به پروژه وصل میکنم اینطوری هم خونه و هم محل کار دیتابیس بروز رو دارم و راحت میتونم ادامه بدم کار روliara_cloud@

Navid
liara testimonial
1navid

عاشقliara_cloud@شدم درسته در حد AWS نیست ولی خب تجربه خوبی واسه پروژه های داخل ایران ارائه میده، میتونم رو CD هم اجراش کنم

Amir H Shekari
liara testimonial
vanenshi

همراه شما هستیم

در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟
تلفن واحد فروش:
۰۲۵-۳۳۵۵۷۶۱۹ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)
تلفن واحد فروش: ۳۳۵۵۷۶۱۹-۰۲۵ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)