برنامه‌نویسی

Microsoft SQL Server چیست؟


۲۸ تیر ۱۳۹۹
microsoft sql server چیست؟

دیتا مجموعه‌ای از ارقام و اطلاعات بی‌ارزش است که در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند، ما دیتای زیادی را از طریق اینترنت و یا منابع دیگر، در اختیار کاربران قرار داده‌ایم. برای ویرایش دیتا، سال‌ها پیش SQL یا Structured Query Language معرفی شد. نسخه‌های مختلفی از SQL در بازار وجود دارد که هرکدام توسط سازمان‌های مختلفی معرفی شده‌اند. در این مقاله با نسخه‌ای از SQL که توسط Microsoft معرفی شده است، آشنا خواهیم شد.

معرفی دیتابیس Microsoft SQL Server

 1. Microsoft SQL server و یا MS SQL Server، یک زبان پرس‌و‌جو (query language) است که برای تعریف و ویرایش دیتا استفاده می‌شود.
 2. MS SQL Server یک سیستم مدیریت دیتابیس‌های رابطه‌ای (RDBMS) است که توسط Microsoft توسعه داده شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است.
 3. SQL و SQL Server در دو لایه ایجاد شده‌اند، به صورتی که SQL Server برای ارتباط و تعامل با دیتابیس‌های رابطه‌ای توسط SQL، ساخته شده است.
 4. MS SQL Server شامل T-SQL یا Transact-SQL می‌شود که تمرکز اصلی آن بر روی مدیریت تراکنش‌ها (transactions) است.
 5. از آنجایی که این سیستم توسط Microsoft توسعه داده شده است، تنها بر روی محیط‌های Microsoft کار می‌کرد، تا اینکه در سال ۲۰۱۶ برای سیستم‌عامل‌های لینوکسی نیز در دسترس قرار گرفت.

MS SQL Server از Database Engine، Relational Engine و Storage Engine تشکیل شده است، که هر کدام از آن‌ها را در زیر توضیح می‌دهیم.

Database Engine

دیتابیس‌ها مجموعه‌ای از داده‌های مختلف هستند که کاربران می‌توانند هر نوع ویرایش و تغییری را بر روی آن‌ها انجام دهند.

 1. database engine شامل relational engine می‌شود که کاربر می‌تواند کوئری‌های خود را توسط آن اجرا کند. همچنین دارای storage engine است که توسط آن فایل‌ها، ایندکس‌ها و روند این سیستم را مدیریت می‌کند.
 2. همچنین database engine آبجکت‌هایی نظیر triggers، views، procedures و … را ایجاد می‌کند.

Relational Engine

Relationalها ارتباطاتی در میان دو دیتابیس یا در یک دیتابیس هستند که در قالب ردیف‌ها و ستون‌ها، که جدول نام دارند، ذخیره می‌شوند.

 1. کوئری‌ها، حافظه یا memory، بافر، threadها و … را مدیریت می‌کند.
 2. شامل لایه دیگری به نام storage engine می‌شود.

Storage Engine

 1. ذخیره‌سازی دیتا را مدیریت می‌کند.
 2. این کار را با استفاده از سیستم‌هایی نظیر دیسک‌ها و Storage Area Network یا SAN انجام می‌دهد.

در اینجا متوقف نشوید و یادگیری خودتان را ادامه دهید. تمام نکات مهم در رابطه با ساختار داده و الگوریتم‌ها را نیز یاد بگیرید تا در این مسیر با سرعت بیشتری جلو برید.

منبع: https://www.geeksforgeeks.org/introduction-of-ms-sql-server