برنامه‌نویسی

۵ قدم تا تبدیل شدن به یک توسعه دهنده‌ی بک‌اند با Node.js


۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
۵ قدم تا تبدیل شدن به یک توسعه‌ی دهنده‌ی بک‌اند با node.js

Node.js با مشخصه‌هایی مانند یادگیری آسان، وجود پشتیبانی بسیار عالی از طرف جامعه‌ی کاربری و ارائه عملکرد بی‌نظیرش توانسته به یکی از گزینه‌های مطرح برای توسعه‌ی بک‌اند برنامه‌ها تبدیل شود اما برای تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده بک‌اند با Node.js باید چه مسیری را طی کرد؟

۱) یادگیری ساختمان داده و الگوریتم

اکثر تازه‌ واردها تمایل دارند تا از یادگیری ساختمان داده و الگوریتم صرف نظر کنند اما اگر بخواهید به درک عمیقی از توسعه‌ی بک‌اند برسید باید اصول DSA مانند data types و operations را بدانید. البته یادگیری اصول DSA کاربردی عمومی‌تر دارد و به شما کمک می‌کند تا به یک برنامه‌نویس بهتر تبدیل شوید و روش تفکر صحیح و سریع را به شما می‌آموزد.

۲) یادگیری زبان JavaScript

یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی مانند JavaScript به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد بنابراین باید صبور باشید و همچنین تمرین و تکرار را فراموش نکنید. در مرحله‌ی بعد یعنی پس از یادگیری این زبان می‌توانید به‌سراغ اصول برنامه‌نویسی در Node.js بروید.

۳) یادگیری دیتابیس

امروزه هر وبسایت از یک دیتابیس برای ذخیره‌ی داده‌های خود استفاده می‌کند بنابراین یادگیری نحوه‌ی کار با دیتابیس و چگونگی ذخیره‌ی اطلاعات بسیار مهم است. از میان دیتابیس‌های SQL و NoSQL گزینه‌های مختلفی مانند MongoDB، MySQL، PostgreSQL وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را براساس نیازهای خود به‌عنوان ابزار کار، انتخاب کنید.

مقاله‌ی مرتبط: مقایسه SQL و NoSQL، کدام را انتخاب کنیم؟

مقاله‌ی مرتبط: آموزش توسعه‌ی یک برنامه‌ی ساده با Node.js و MongoDB

۴) یادگیری فریم‌ورک

در Node.js به‌کمک فریم‌ورک‌هایی مانند Express و Fastify که متن باز و رایگان هستند می‌توانید سرعت توسعه‌ی خود را افزایش دهید.

مقاله‌ی مرتبط: آموزش مقدماتی فریم‌ورک Express

۵) توسعه‌ی برنامه

توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی و مفید به شما کمک می‌کند تا چگونگی انجام کارها را به‌صورت عملی یاد بگیرید و در زمینه‌ی کاری خود به یک متخصص تبدیل شوید. حال برای انجام این کار می‌توانید یک ایده جدید را پیاده‌سازی کنید یا یک پروژه‌ی موجود را از ابتدا توسعه دهید.

مقاله‌ی مرتبط: پروژه‌هایی که می‌توانید با Node.js انجام دهید

جمع‌بندی

با دنبال کردن مراحل فوق می‌توانید به یک توسعه‌دهنده‌ی بک‌اند تبدیل شوید که بسیاری از شرکت‌های IT به آن نیاز دارند. بنابراین با اختصاص وقت به یادگیری و تمرکز بر روی اهدافتان می‌توانید در جریان صنعت و روندهای فنی قرار بگیرید.

منبع: https://medium.com/build-a-dev/5-steps-to-becoming-a-backend-developer-with-node-js-96fd1e9f458e