تغییرات اخیر

در اینجا اطلاعیه‌ها، نسخه‌ها و تغییرات جدید لیارا فهرست می‌شوند.

  برنامه‌نویسی PHP با مدل Asynchronous (نامتقارن – غیرهمزمان)

  برنامه‌نویسی php با مدل asynchronous (نامتقارن - غیرهمزمان)

  در برنامه‌های PHP، کدها به‌صورت متقارن اجرا می‌شوند. برای درک بهتر این‌موضوع، هر خط کد را یک بلاک یا مسدودساز در‌نظر بگیرید که درهنگام اجرای برنامه، ابتدا خط شماره یک اجرا می‌شود، درقدم بعد خط شماره دو و این‌توالی به همین شکل تا پایان کد‌ها ثابت می‌ماند. این‌یکی از مدل‌های برنامه‌نویسی است که PHP را از زبان‌هایی مانند Go، NodeJs و چندی دیگر از زبان‌ها متمایز می‌سازد.

  برنامه‌نویسی با مدل نامتقارن (Asynchronous)، به شما این اجازه را می‌دهد که بدون انتظار برای انجام عملیات دیگر، کد‌های خود را در زمان مورد نیاز، بصورت همزمان اجرا کنید. یک مثال از اتفاق‌های واقعی زندگی روزمره ما اهمیت این‌مدل را بهتر نمایان می‌کند: شما یک ایمیل برای دوستان خود می‌فرستید، بعد ‌از آن به انجام دیگر کارها می‌پردازید و تا وقتی دوستانتان برای شما پاسخی ارسال نکردند، به سراغ ایمیل‌هایتان نمی‌آیید یا به عبارت دیگر شما مجبور نیستید بیکار بمانید تا پاسخی دریافت کنید.

  برای دستیابی به این‌مدل در وب‌سرور، شما می‌توانید از رشته‌ها (thread) یا فرایندهای (process) مختلف جداگانه، در زمانی که برنامه شما، درحال انجام کارهای دیگر روی رشته اصلی است، استفاده کنید. برای مثال، یک عملیات را برای اجرا در صف اپلیکیشن لاراولی خود قرار‌ می‌دهید که به شما اجازه می‌دهد، در زمانی که فرایند‌اصلی برنامه توان بیشتری از پردازشگر را اشغال کرده‌است، عملیات خود را به یک worker process بسپارید.

  مقایسه رشته‌ با فرایند (thread vs process):

  فرایند یک واحد مجزا، در‌بخش اجرایی به شمار می‌آید. فرایند‌ها منابعی از پردازشگر را به خود اختصاص می‌دهند و آن را با دیگر فرایند‌ها به اشتراک نمی‌گذارند. با‌این‌حال، یک فرایند واحد می‌تواند از رشته‌های متعددی تشکیل شده‌باشد، تمامی رشته‌ها، بصورت اشتراکی از توان پردازشگر، که به فرایند مورد نظر اختصاص داده شده استفاده می‌کنند. برای کوتاه تر شدن مقاله، باید بگویم: زبان PHP به کمک افزونه جداگانه‌ای به نام pthreads از برنامه‌نویسی چندنخی پشتیبانی می‌کند، درحال‌حاضر این‌افزونه بایگانی شده‌است.

  Call stack و Event loop:

  برای شروع باید‌ بگویم در زبان فارسی event‌ loop را حلقه‌رویداد و call‌ stack را فراخوانی‌پشته می‌نامند. یکی دیگر از راه‌حل‌های موجود برای دستیابی به مدل برنامه‌نویسی نامتقارن در PHP، استفاده از حلقه‌رویداد است. با این دیدگاه به موضوع نگاه کنید که حلقه‌ای مانند یک worker، توابع در صف انتظار برای اجرا را، مداوما دریافت می‌کند و درصورتی که call stack خالی باشد توابع را اجرا می‌کند. فراخوانی‌پشته، یک جریان همزمان عادی در برنامه شماست.

  پس بصورت زیر می‌توان به مدل اجرای نامتقارن کدها در php دست‌ پیدا کرد:

  use Symfony\Component\Process\Process;
  
  $process = new Process(['php', 'artisan', 'task:run']);
  $process2 = new Process(['php', 'artisan', 'anothertask:run']);
  
  $process->start();
  $process2->start();
  // انجام برخی کارها
  
  // سپس منتظر می‌مانیم فرآیند فرعی تمام شود
  
  while ($process->isRunning() || $process2->isRunning()){
   sleep(1);
  }
  // در پایان پاسخ را برگشت میدهیم 
  return response();

  با استفاده از کدبالا، ما ۲ فرایند فرعی را برای اجرای task:run و anothertask:run توسط artisan، در زمانی که برخی کارها درحال انجام هستند، بوجود آورده‌ایم. قبل از به انجام رسیدن عملیات پدر، ما برای به اتمام رسیدن عملیات فرزند صبر می‌کنیم.

  این یک مثال ساده، برای پیاده سازی مدل اجرای کدهای نامتقارن است. برای موارد پیشرفته‌تر، Spatie یک پکیج به نام spatie/async ساخته است. به کمک این بسته نرم‌افزاری شما می‌توانید، چندین فرایند با مدل نامتقارن، در کدهای PHP خود داشته باشید و همچنین آن‌‎ها را مدیریت کنید.

  فرایند اصلی برنامه شما، فرایندهای فرعی متعددی را شروع می‌کند و برروی اجرای آن‌ها درحالی که به کار خود ادامه می‌دهند نظارت دارد. برای مدیریت ارتباط بین فرآیند والد و فرزند از سیگنال‌های PHP’s async استفاده می‌کند. برای اطلاع بیشتر از نحوه کار این بسته، مقاله آقای Brent Roose را مشاهده بفرمایید.

  منبع: https://divinglaravel.com/authentication-and-laravel-airlock

  خدمات رایگان لیارا

  ۲.۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان

  ۲.۵ گیگابایت Object Storage سازگار با پروتکل S3 با دیسک‌های SSD به‌صورت رایگان دریافت کنید.

  هاست رایگان برای دیتابیس‌

  دیتابیس‌های MariaDB، PostgreSQL و Redis را فقط با یک کلیک و به‌صورت رایگان تهیه کنید.

  سرویس DNS رایگان

  به سادگی دامنه‌تان را اضافه کنید و به صورت رایگان رکورد‌های آن را مدیریت کنید.

  ۱۰۰ هزار تومان اعتبار اولیه

  بعد از ثبت نام در لیارا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان اعتبار هدیه دریافت می‌کنید که با توجه به ساعتی بودن هزینه سرویس‌ها، می‌توانید تمامی خدمات پولی را برای چندین هفته رایگان استفاده کنید.

  ارسال ۱۰۰ ایمیل تراکنشی رایگان در هر ماه

  در سرویس ایمیل لیارا شما می‌توانید تا ۱۰۰ ایمیل رایگان در هر ماه ارسال کنید و فقط برای بیش از آن هزینه پرداخت کنید. (به‌همراه دسترسی SMTP)

  هاست رایگان برای انواع وبسایت

  تفاوتی ندارد برای وبسایت خود از Node استفاده می‌کنید یا Laravel و Django، در لیارا می‌توانید به صورت کاملا رایگان آن را میزبانی کنید.

  توسعه‌دهندگان درباره‌ی ما چه می‌گویند

  تجربه کار باliara_cloud@امروز خیلی خوب بود. یکی از سرویس هام رو منتقل کردم روش و راضیم. انقد سریع و جذاب کارم راه افتادم اصن باورم نمیشد! برعکس سرویس های PaaS دیگه با اون همه پیچیدگیشون. دمتون گرم
  ...

  MohammadReza
  liara testimonial
  keikaavousi

  بعد از بسته شدن @fandoghpaas و ناراحتی همه‌مون از اینکه یه سرویس خوب و صادق نمی‌تونه از پس هزینه‌ها بر بیاد، سرویسم رو منتقل کردم به پاس لیارا (https://liara.ir @liara_cloud) . تجربه راحت و خوب. تفاوت‌هایی داشت که کمی کار می‌خواست ولی تا الان کاملا راضی.

  jadi
  liara testimonial
  jadi

  یه خسته نباشید باید به تصمیمliara_cloud@بگم،
  بعد از چندین روز سرکله زدن با سرویس های مشابه بالاخره تصمیم گرفتم لیارا رو امتحان کنم و باور نمیشه ۱۰ دقیقه بیشتر وقت نبرد،
  دمتون گرم.

  Arch
  liara testimonial
  EbadiDev

  واسه سرویس PaaS با اختلاف لیارا بهترین رابط کاربری داره و یکی از مزیت‌های سرویس دیتابیس‌شون اینه که خودشون به صورت دوره‌ای بکآپ میگیرن.
  ...

  Ali Najafi
  liara testimonial
  me_ali_najafi

  یکی از کارهای خوبی که جدیداً میکنم اینه که یه دیتابیس روی لیارا میسازم و به پروژه وصل میکنم اینطوری هم خونه و هم محل کار دیتابیس بروز رو دارم و راحت میتونم ادامه بدم کار روliara_cloud@

  Navid
  liara testimonial
  1navid

  عاشقliara_cloud@شدم درسته در حد AWS نیست ولی خب تجربه خوبی واسه پروژه های داخل ایران ارائه میده، میتونم رو CD هم اجراش کنم

  Amir H Shekari
  liara testimonial
  vanenshi

  همراه شما هستیم

  در خصوص سفارش یا استفاده از سرویس‌ها سوالی دارید؟
  تلفن واحد فروش:
  ۰۲۵-۳۳۵۵۷۶۱۹ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)
  تلفن واحد فروش: ۳۳۵۵۷۶۱۹-۰۲۵ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)